Ndërkombëtarët për ndryshimin e kufijve: Destabilizim

Pavarësisht paralajmërime të Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi me atë të Serbisë, Aleksandër Vuçiq, në kuadër të fazës finale do të diskutohet për korrigjimin e kufijve, bashkësia ndërkombëtare po vazhdon ta kundërshtojnë një mundësi të tillë.

Zyrtarët e Ambasadës së Britanisë së Madhe, kanë bërë të ditur për gazetën Zëri, se Britani nuk e mbështet në asnjë mënyrë një variant të tillë.

Përkundrazi, ridizajnimi i kufijve, mes Kosovës dhe Serbisë, do të çonte në një destabilizim.

Nga ana tjetër edhe Gjermania vijon të mbajë të njëjtin qëndrim, pra, të mos ndryshohen kufijtë, apo të shkëmbehen territoret.

Ndërsa zëdhënësi i Komisionit Europian, Carlos Martin, ka thënë që mes dy vendeve duhet të gjendet një zgjidhje e përhershme, realiste, të qëndrueshme në pajtueshmëri me të drejtën ndërkombëtare./E.B-dritare.net

LEXO DHE :  BSH: Investimet e huaja në Shqipëri arrijnë 1 miliardë euro, për 2018

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.