Moikom Zeqo: Po biem pre e mendjeve që duan të na shkatërrojnë

Shkrimtari dhe arkeologu Moikom Zeqo tha në studion #DritaremeRudinën në Vizion Plus, tha se politika nuk duhet të fetarizohet. Sipas tij, debati për Skënderbeun u paraqit si konflikt, por nuk është i tillë, sepse ai është hero kombëtar dhe jo hero fetar.

“Qytetërimi modern nuk është fetar, është juridik. Është gabim i madh fetarizimi i politikës. Ne si popull biem pre e mendjeve që mund të na shkatërrojnë. Duhet të jemi më të matur. Çështja e Skënderbeut nuk është e rastësishme. Ai rilind si konflikt por në fakt nuk është i tillë. Ai nuk është hero fetar, por kombëtar. Është një çështje e ndërgjegjes kombëtare. Skënderbeu është shqiptari me biografinë më të madhe. Çështja e tij është një çështje kombëtare dhe jo shkencore”, tha Zeqo./Dritare.net

LEXO DHE :  Këto 14 foto do t'ju ngrejnë humorin!

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.