Letër nga Prishtina

Man writing on the paper in the office

Nga Esad Dujaka

Metamorfoza e njeriut tonë…

“Dikur sëmundja më e rëndë te njeriu ka qenë çmenduria.
Pastaj erdhi globalizimi, pastaj interneti, e drejta e secilit të përhapë pikëpamjet e veta, rrjetet sociale, llogaritja e klikimeve…
Çmenduria lule e dritë!
E kështu, shumë shpejt të çmendurit u bënë më interesantë se njerëzit e zakonshëm, ata mesatarë, njerëzit normalë.
Dikur si n’hajgare thuhej se më mirë është të jesh i çmendur se budalla!
Po sot? Më mirë të jesh i çmendur sesa normal.
Nuk e besoni?
Shikoni njëherë se cilët njerëz marrin më shumë vota në zgjedhje!
Për kë shkruhet dhe flitet më shumë?
Si mendoni: Ka më shumë të çmendur se, normalë?
Nderime njerëzve normalë, të mirëve, por edhe pak atyre të ledhatuarve…”
* * *
(Këtë porosi ma dërgoi përmes FB një miku im që jeton diku në Evropë dhe që s’është shqiptar…Çdo ngjashmëri me realitetin tonë, është e rastit!)/dritare.net

LEXO DHE :  Nesër mbledhja e KLP, për SPAK dhe zgjedhjen e kryeprokurorit të ri

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.