Lëngu i kësaj gjetheje, do t’ju shpëtojë nga sëmundjet!

E dinit se, gjethet e papajës janë më të dobishme se vet papaja. Ato kanë vlera të larta ushqyese dhe një numër të madh antioksiduesish, që janë të dobishëm për shëndetin. Por  çfarë mund të bëjë gjethja e papajës? Dritare.net ka sjellë për ju, disa përfitime që ju vijnë, nëse pini lëngun e gjethes së papajës.

  • Vuani nga tromboza e gjakut? Epo ja ku e keni zgjidhjen! Me gjethen e papajës do të shpëtoni nga kjo sëmundje.

  • Nëse pini shumë lëng të gjethes së papajës, do të keni një mëlçi të shëndetshme.

  • Dritare.net ju këshillon të konsumoni më shumë lëng të gjethes së papajës, pasi do të keni trup më të shëndetshëm dhe do të sëmureni më pak. Ky lëng rrit sistemin imunitar dhe lufton viruset e bakteret.
LEXO DHE :  Foto/ Disa ide, si ta arredoni shtëpinë tuaj të vogël!

  • Do të jeni më energjikë. Lëngu i papajave përmirëson energjinë dhe shëndetin në përgjithësi.

  • Dritare.net ju këshillon të pini sa më shumë lëng të gjethes së papajës, pasi do të keni zorrë më të shëndetshme dhe sistemi tretës do të funksionojë më mirë. Për më tepër, proteinat dhe karbohidratet absorbohen më lehtë.

  • Nuk do të keni probleme me inflamacionin.

  • Zemra juaj do të jetë më e fortë.

  • Dhe do të keni sheqer më të ulët në gjak. Thjesht do t’ju duhet të shtrydhni gjethen, deri sa t’i nxirrni lëngun. Më pas e pini. Ndonëse mund të jetë i hidhur, do t’ju bëjë mirë./Përshtati: Kadrije Çako/dritare.net

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.