Kush nuk i pëlqen gështenjat? Jemi në stinën e tyre, ja pse duhet të hani sa më shumë!

Vjeshta jo më kot quhet “stina e artë”. Në secilën nga stinët kemi frutat apo perimet e preferuara, ndërsa vjeshta nuk të lë të bëhesh nazelie. Gështenjat janë një ndër frutat që sapo jua përmend njerëzve ju  vjen një buzëqeshje në fytyrë. Të pjekura apo të ziera, juve si ju pëlqejnë më shumë?

Dritare.net në këtë artikull sot ju sjell disa nga arsyet se përse duhet të konsumoni sa më shumë gështenja gjatë kësaj periudhe.

 

Gështenjat kanë veti terapeutike dhe për shkak të vlerës së tyre të lartë të energjisë, ato janë të rekomanduara veçanërisht për njerëzit që merren me sport dhe fëmijët.

Gështenjat ndihmojnë shumë  nëse keni  probleme me veshkat  dhe tretjen.

Gështenjat bëjnë pjesë në grupin e frutave të arrave, por nga bajamet, arrat dhe lajthitë dallojnë për  vlerat e ulëta të yndyrës dhe përmbajnë vitaminë C.

LEXO DHE :  Foto/ Gjiknuri u rikthehet makinave luksoze edhe tani që nuk është ministër

Ato përmbajnë edhe vitaminën B6 dhe po ashtu janë burim i mirë i acidit folik dhe burim i kaliumit, dhe posedojnë fibra të domosdoshme për funksionimin normal të sistemit të tretjes.

Ato po ashtu karakterizohen nga vlera të larta energjetike, pasi 100gr gështenja  të pjekura përmbajnë rreth 245 kalori. Edhe pse gështenja është shumë ushqyese, ajo tretet me vështirësi. Është interesante se gështenjat e pjekura përmbajnë më shumë vitamina, ndërsa ato të ziera përmbajnë sasi të larta të mineraleve. Si do që t’i pëlqeni gështenja sërish do ju bëjë shumë mirë për shëndetin prandaj dritare.net ju sugjeron që të konsumoni gështenja./A.C/dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.