Kujdes! Rrezikoheni të prekeni nga kancer nëse hani patatina

Markat më të njohura të patatinave, duke filluar nga versionet më të shtrenjta e deri ato më të lira, që shiten në supermarkete, kanë nivele të larta të një kimikati që është i lidhur me kancerin.

Nivelet e “acrylamide”, e cila shkaktohet gjatë procesit të gatimit, janë gjetur pothuajse në një në pesë pako patatinash, shkruan “Daily Mail”.

Më parë gjatë këtij viti, Agjencia e Standardeve të Ushqimit (FSA) ka ngritur polemika dhe ka paralajmëruar me shqetësim se patatinat, patatet e skuqura përmbajnë acrylamide, elementi i cili është identifikuar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë si rreziku i kancerit./panorama

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.