Kujdes! Nëse keni këto shenja vuani nga leucemia  

Leucemia është kancer, i cili fillon në indin që krijon gjakun. Ekzistojnë dy lloje të leucemisë: ajo kronike dhe leucemia akute, të cilat bazohen kryesisht në shpejtësinë se kur zhvillohet dhe kur përkeqësohet sëmundja. Leucemia zakonisht përfshin qelizat e bardha të gjakut.

Qelizat e bardha të gjakut janë luftëtare të fuqishme të infeksionit. Ato normalisht rriten dhe ndahen në mënyrë të rregullt, ashtu siç ka nevojë trupi juaj. Por te njerëzit me leucemi, palca e kockave prodhon qeliza të bardha të gjakut anormale, të cilat nuk funksionojnë siç duhet. Kjo sëmundje e tmerrshme, sigurisht që ka edhe simptoma të cilat paralajmërojnë, kur trupi juaj është i rrezikuar nga ajo. Dritare.net ka sjellë për ju disa nga shenjat më të shpeshta të leucemisë, të cilat nëse i keni duhet patjetër të shkoni te mjeku për vizitë.

 

Ethe ose dridhura

Nëse vazhdimisht keni ethe ose ndjesinë e ftohjes, ju duhet të bën një vizitë te mjeku. Mund të jeni i ftohur keq, ose mund të jetë edhe një shenjë e leucemisë.

Lodhje e vazhdueshme ose dobësi

Mos ndoshta këto kohë po ndiheni më të lodhur dhe të dobët se zakonisht? Epo dritare.net ju sugjeron të vizitoheni, ju mund të jeni të prekur nga leucemia.

LEXO DHE :  Kriza politike, Basha drejt Vjenës. Ja me kë do të takohet!

Infeksione të shpeshta ose të rënda

Sipas dritare.net nëse ju jeni të ekspozuar lehtësisht ndaj infeksionit, kjo do të thotë se sistemi juaj imunitar është dobësuar. Vazhdimisht prekeni nga infeksionet e ndryshme, epo kjo nuk është një shenjë e mirë.

Humbje peshe, pa dieta apo ushtrime

Nëse këto kohë po humbisni shumë peshë, madje pa u ushtruar ose pa ndjekur ndonjë dietë strikte, epo nuk është një shenjë e mirë. Kjo mund të jetë si shkak i dobësisë, ose prekjes nga leucemia.

Fryrje të nyjës limfatike, mëlçisë ose shpretkës

Hunda juaj rrjedh gjak vazhdimisht

Nëse nuk është vapë, nuk ju ka goditur dikush në hundë, ajo nuk rrjedh gjak. Nëse ju keni gjakderdhje pa shkak, ju duhet të vizitoheni te mjeku, për t‘u siguruar se asgjë serioze s’po ndodh me ju.

 

Njolla të kuqe në lëkurë

Djersitje e tepruar, veçanërisht gjatë natës

Nëse keni këto shenja, ju duhet të bëni një vizitë te mjeku me patjetër. Ndonëse ato mund të duken si shenja gripi ose ftohjeje, ju nuk duhet t’’i lini pas dore dhe mos t’i trajtoni. Për këtë arsye dritare.net ju sugjeron që të vizitoheni te mjeku dhe do të jeni më mirë./K.C/Dritare.net

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.