Kosova ndalon fluturimin e avionëve Boeing 737 MAX

Shumë shtete të botës, pas rrëzimit të dy avionëve “Boeing 737 MAX”, brenda një afati të shkurtër kohorë, kanë ndaluar fluturimet e këtyre aeroplanëve.

Mes këtyre shteteve është dhe Kosova. Autoriteti Civil i Kosovës ka njoftuar se ka ndaluar fluturimet e të gjithë aeroplanëve “Boeing 737-8 MAX” si dhe “Boeing 738-9 MAX”, mbi hapësirat ajrore të republikës.

“Autoriteti i Aviacionit Civil i Kosovës, informon të gjithë qytetarët se drejtori i Përgjithshëm i Autoritetit të Aviacionit Civil, përkohësisht ka ndaluar të gjitha operimet e tipave të aeroplanëve ‘Boeing 737-8 MAX’ si dhe ‘Boeing 738-9 MAX’, mbi hapësirën ajrore të Republikës së Kosovës, për shkak të hetimeve në vazhdim lidhur me pajisjet e mjeteve ajrore ‘Boeing 737-8 MAX’ dhe ‘Boeing 738-9 MAX’. Kjo ndalës hyn në fuqi menjëherë dhe vazhdon deri në njoftimin e rrudhës”, thuhet në njoftim, raporton Kosova Press./E.B-dritare.net

LEXO DHE :  ‘Policia po fshihet’, zëvendësministri i Brendshëm: Iku koha e Lazaratit

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.