Këto ndryshime të trupit tuaj duhen konsultuar me mjekun

Njerëzit në varësi të klimës kanë alergji apo probleme të tjera me shëndetin. Por në fakt disa simptoma që na shfaqen si shkak i klimës dhe ne nuk arrijmë t’i kuptojmë na dëmtojnë shumë rëndë shëndetin.

Prandaj dritare.net ju këshillon që mos t’i lini asnjëherë pas dore këto raste.

Dritare.net ka vendosur t’ju tregojë disa sinjale që trupi jua jep por ju nuk u kushtoni rëndësi.

Buzët e thata ose të plasaritura


Lëkura e thatë është një shenjë e qartë e një alergjie. Në këtë rast, kushtoni rëndësi produkteve kozmetike që përdorni, produkteve të higjienike, ushqimit që hani madje edhe ilaçeve. Plasaritjet  tregojnë mungesën e vitaminave B, A dhe E.

Rënia e vetullave

Ky problem është  një tregues i madh shëndetësor. Humbja periodike e të vetullave është mjaft normale, por nëse vëreni një humbje të madhe të flokëve, konsultohuni  menjëherë me një mjek.

LEXO DHE :  Rama-Metës: Zoti president rri i qetë, mos na krahaso me vendin e Allendes!

Dëmtimi i thonjve

 

Ne jemi të gjithë të vetëdijshëm se si mund të duken thonjtë e shëndetshëm. Çdo ndryshim në ngjyrë ose strukturë është një sinjal alarmant. Thonjtë e hollë dhe të zbehtë mund të jenë një shenjë e anemisë dhe mungesës së hekurit në trup, ndërsa zverdhja mund të tregojë çrregullime të mëlçisë.

Buzët e zbehta

Ka shpjegime të ndryshme për sëmundje të ndryshme.  Ënjtje dhe skuqje të forta të gjithë buzës tregojnë një reaksion alergjik, kushtojini më shumë vëmendje kozmetikës suaj dhe pastës së  dhëmbëve sugjeron dritare.net./A.C/dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.