Këto 10 ushqime parandalojnë kancerin e gjirit!

Kanceri i gjirit është një ndër të shumtët që prek femrat, por jo vetwm. Ekzistojnë edhe disa superushqime të cilat e luftojnë ose parandalojnë kancerin e gjirit. Dhe dritare.net i ka sjellë për ju.

  • Vaji i ullirit

Përpos vetive të tjera kuruese, vaji i ullirit ka edhe rol të rëndësishëm në parandalimin e kancerit të gjirit dhe ul rrezikun e prekjes nga ai. Konsumimi i vajit ekstra të virgjër do ta mbajë kancerin e gjirit larg nga ju, këshillon dritare.net

  • Kafja

Lajme të mirë për të gjithë adhuruesit e kafes. Vazhdoni ta pini, por sigurisht në një masë. Konsumimi i kafesë ka një efekt të rëndësishëm, në luftën kundër kancerit të gjirit. Një filxhan kafe në ditë, mund të zvogëloje riskun e prekjes nga kanceri në 3 për qind.

  • Molla

Mos e hidhni atë lëkurën e mollës, pasi e qëroni. E lani mirë! Lëkura e mollës, që është e pjekur mirë, ka disa komponentë që luftojnë kancerin.

  • Arrat

Së fundmi është zbuluar se, arrat kanë veti të shkëlqyera për parandalimin e kancerit të gjirit. Nëse ju hani shumë arra, shanset për t’u prekur nga kanceri i gjirit, do të ulen në 80%.

 

  • Salmoni

Salmoni është shumë i njohur për vetitë e tij shëruese dhe omengën-3. Kjo vitaminë bën mrekulli me shëndetin. Te gratë në postmenopauzë, konsumimi i salmonit do të ulë ndjeshëm edhe riskun për t’u prekur nga kanceri i gjirit, informon dritare.net

LEXO DHE :  Dikur një fjalë e ndyrë në politikën amerikane: Socializmi po kthehet përsëri mes demokratëve

 

  • Brokoli

Nëse ju hani një tas me brokoli të papërpunuar, atëherë do të jeni më të shëndetshëm. Vlerat ushqyese që përmban brokoli kanë veti të mira në parandalimin dhe luftimin e kancerit.

  • Karotat

E dimë fare mirë që karota ka veti të mira, dhe sigurisht ajo ul edhe riskun për t’u prekur nga kanceri i gjirit, informon dritare.net

 

  • Majdanozi

Majdanozi është një erzë e domosdoshme, jo vetëm për shkak të shijes që i jep gjellës, por edhe sepse ul edhe riskun për t’u prekur nga kanceri.

 

  • Boronica

Boronicat veprojnë në mënyrë agresive kundër qelizave të kancerit dhe ndalojnë përhapjen. Prandaj dritare.net ju këshillon t’i konsumoni ato, pasi janë të dobishme për shëndetin..

  • Drithërat

Nuk është kurrë shumë vonë apo herët  për të filluar luftën kundër kancerit të gjirit, madje edhe në vitet e adoleshencës. Ushqime me fibra të larta, si gruri, buka dhe fasule, kanë veti të mira dhe luftojnë kancerin. Sipas studimeve, konsumimi i grurit, bukës edhe fasules ul rrezikun për t’u prekur nga kanceri i gjirit në 16%./Përshtati: Kadrije Çako/dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.