Këta njerëz i bënë ëndrrat fëmijërore realitet!

Balerin, aktor, këngëtar, këto janë ëndrrat fëmijërore. Rreth 6% e njerëzve e kanë arriturat atë që kanë dashur, kur ishin të vegjël. Ndër ta kemi Mbappe, futbollist, një vajzë të vogël që ëndëronte të bëheshe zjarrfikëse etj.

Le të mos i zbulojmë të gjitha këtu.

Dritare.net ka sjellë për ju njerëzit që i  bënë ëndrrat e tyre fëmijërore realitet. Mos i humbisni.

 

  • Një aktiviste, që merr çmimin ‘Nobel’. Malala Yousafzai nga Pakistani, i pëlqente të studionte, pra e donte shumë arsimin. Në vitin 2009 ajo shkroi një blog për BBC, ku  foli për jetën e saj nën regjimin taleban. Për shkak të aktivizmit të Malalës për ruajtjen e paqes, në vitin 2012 pësoi një atentat. Ajo u qëllua pranë një autobusi shkollor, ndërsa po shkonte në shtëpi. Por ajo u shërua dhe vazhdoi të ndjekë ëndrrën e saj. Ajo vazhdoi studimet e saj dhe krijoi fondin ‘Malala’ për t’i ndihmuar vajzat të arsimohen. Në vitin 2014, ajo mori një çmim ‘Nobel’ për Paqen, informon dritare.net

  • Një vajzë e vogël ëndërronte të bëheshe zjarrfikëse, dhe ia arriti

  • Ëndrra e John Tavares ishte të bëheshe lojtar hokeji dhe ia arriti.
LEXO DHE :  Ndryshoni fjalëkalimin e instagram menjëherë!

  • E njihni Mbappen, ëndërronte të bëhej futbollist që i vogël. Idhulli i tij ishte dhe është Cristiano Ronaldo. Dhe e realizoi ëndrrën e tij. Madje ai fitoi edhe çmimin, ‘Lojtari më i Mirë’, në Kupën e Botës 2018, informon dritare.net

  • Jennifer Bricker, një vajzë e brishtë, por me vullnet të fortë lindi pa këmbë, dhe prindërit e saj e braktisën. Por asgjë nuk e ndaloi të bëntë sport, gjinastikë etj. Ajo fitoi Kampionatin Tumbling të Energjisë në Illinois dhe mori vendin e katërt në Lojërat Olimpike Junior.

  • Një oficer i vogël. Carrie Lewis ndihmoi 3 fëmijë me nevoja të veçanta për të përmbushur ëndrrat e tyre. Ai organizoi një xhirim fotosh për 3 djem, Zane, Owen dhe Elliot. Departamenti i policisë iu përgjigj kërkesës së tij me entuziazëm dhe organizuan një set fotosh të paharrueshëm. Carrie shpreson se shembulli tij do të inkurajojë fotografë të tjerë për të punuar me fëmijët me nevoja të veçanta.

  • Ylli i ‘Star Trek’, Patrick Stewart ëndërronte të bëheshe një bletar, epo si përfundim ia doli./Përshtati: Kadrije Çako/dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.