Jackfruit, fruti që s’do i rezistoni pa e provuar

Jackfruit është një frut që rritet të Azinë jugore dhe juglindore. Fruti për atë pjesë të popullsisë është një produdukt i përditshëm, por për ne që jetojmë në Europë, është një që të shton kureshtjen për ta provuar.

Related image

Është një frut që jo vetëm të ngop, por edhe merr shumë përfitime shëndetësore prej tij. Ai ndihmon në reduktimin e presionit të lartë të gjakut, parandalon shfaqjen e anemive dhe kontrollon astmën. Veti tjera të mira që Jackfruit ka, është se mirëmban tiroidet dhe kockat, shëndetshëm.

LEXO DHE :  Rama: Gjirokastrën e fitojmë pa koalicion

Image result for jackfruit

Mos mendoni se është si çdo frut tjetër, e veçanta e këtij fruti aziatik është se kur gatuhet të ngjan me mishin e derrit. Jeni kurioz për shijen e tij dhe s’dini ku ta gjeni. Epo, nxitoni, sepse e gjeni në Veggies Tirana. Ku tjetër?/E.B- dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.