Ja përse nuk duhet ta derdhni asnjëherë lëngun e makaronave!

Nëse e lëshoni ujin e makaronave përmes një kullojëse, poshtë lavamanit, po hidhni një pasuri të paçmuar që kuzhinieri e quan “ari i lëngshëm”.

Për shkak se makarona është bërë me miell, ajo lëshon niseshte në ujë gjatë gatimit ndërsa vlon, duke krijuar një lëng të bardhë, me re, që ne shpesh e quajmë të pavlefshëm dhe më pas hedhim poshtë në lavamanin.
Gabim i madh! Ky është ari i lëngshëm për të cilin po flasim.
Po përse duhet ta ruani lëngun? Sepse do t’ju ndihmojë të trashni salcën tuaj.


Ka edhe një përfitim tjetër që përfitohet nga përdorimi i ujit të makaronave: Duke mos shpëlarë makaronat tuaja, ju mbani një shtresë të mirë të niseshtesë që do të lidhë vetë makaronat me salcën, duke krijuar akoma më shumë harmoni në pjatën tuaj. (Disa njerëz pohojnë gjithashtu se uji i pastave e bën gjellën tuaj më të shijshme, por kjo është për shije super të rafinuar.)
Uji i makaronave bënë magjinë e tij në pothuajse çdo lloj salce, jo vetëm në salcë me domate. Mund të bëjë një salcë alfredo më pak të yndyrshme, dhe mund të japë një cilësi mëndafshi në një salce me pesto./V.D/Dritare.net

LEXO DHE :  Pirro Milkani dhe pianistja Margarita Kristidhi mbjellin dy bredha për nipin dhe mbesën e tyre

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.