Ja përfitimet shëndetësore që keni nga marrëdhëniet seksuale!

Seksi është dhe do të jetë gjithmonë pjesë e marrëdhënies në çift. Seksi jo vetëm që ndihet mirë, por ju bën dhe ju të ndiheni mirë si nga ana emocionale dhe shëndetësore. Dritare.net sjell për ju disa fakte që mund të ndihmojnë në rregullimin e jetës tuaj seksuale.

1. Ndihmon në rritjen e sistemit imunitar

Image result for sistemi imunitar

Njerëzit që kanë një jetë aktive, sipas një studimi janë më pak të prirur nga sëmundjet e ndryshme. Seksi mbron trupin nga mikrobet, viruset dhe ndërhyrës të tjerë.
Ju duhet të bëni të gjitha gjërat që e bëjnë sistemin tuaj imunitar të lumtur.
Hani mirë, flini gjumë mjaftueshëm, përdorni prezervativë kur kryeni marrëdhënie, për të shmangur SST-të, dhe vaksinohuni vazhdimisht.

2. Nxit epshin tuaj!

Image result for puthje me pasion

Doni të keni një jetë seksuale të gjallë? Sipas disa studiuesve, seksi ju bën mirë dhe do t’ju përmirësojë epshin.

3. Përmirëson kontrollin e fshikëzës te gratë!

Related image
Seksi i mirë është një stërvitje e mirë për muskujt e legenit tuaj. Dritare.net thotë se kur ju kaloni në orgazmë, ajo shkakton kontraktime në ato muskuj, gjë që i forcon ato.

4. Ul presionin e gjakut!

Studimet tregojnë një lidhje mes seksit dhe presionit të gjakut. Kush kryen marrëdhënie seksuale me shpesh nuk është i rrezikuar të preket nga hipertensioni.

5. Seksi është një ushtrim i mirë!

“Seksi është një formë shumë e mirë stërvitjeje”,- thotë një studim. Ashtu si me stërvitjet, ose palestra edhe seksi ndihmon në humbje peshe. Prandaj gjithçka që ju duhet të bëni është, seks

LEXO DHE :  Jurgen Kurti i vrau burrin, flet Vjollca Arapi: Më dhimbset, nuk doja të vdiste!

6. Ul rrezikun e sulmit në zemër!

Image result for rrezik sulmi ne zemer

Seksi mbron zemrën tuaj, mban në ekuilibër estrogjenin dhe testosteronin. Nga një studim, meshkujt që kryenin më shumë marrëdhënie seksuale kishin më pak gjasa të prekeshin nga sëmundjet e zemrës, se ata që kryenin rrallëherë marrëdhënie seksuale.

7. Dhimbje më pak!

Image result for puthje me pasion

Mos pini aspirinë, por provoni orgazmën.

“Orgazma mund të bllokojë dhimbjet”,-thotë një studiues i seksit. Gjatë seksit ose kur arrihet orgazma, lëshohet një hormon që ndihmon në ndihmon në uljen e dhimbjes.

8. Mund të zhdukë kancerin e prostatës!

Image result for kanceri i prostates

Kur ju bëni seks me dëshirën më të madhe, rreziku për t’u prekur nga prostata është i ulët. Gjatë një studimi të bërë u zbulua se, burrat që kryenin më shpesh marrëdhënie kishin pak gjasa të prekeshin nga kanceri i zorrës së trashë, së ata që nuk kryenin shpesh

Ne të dritare.net ju sugjerojmë ju që të vazhdoni të bëni sekse për të mbrojtur trupin nga të gjitha këto rreziqe të sipër përmendura!
Ju mund të flini me rehat pasi kryeni marrëdhënie seksuale. Pas orgazmës, hormoni prolaktin i lëshuar, ju ndihmon të relaksoheni dhe të flini.
10. Lehtëson stresin!

Image result for seks dhe stres

Të qenit pranë partnerit tuaj dhe të bëni seks, kjo mund te ulë stresin te ju. Seksi dhe intimiteti, mund të rrisin vetëbesimin dhe lumturinë tuaj./Përshtati: Kadrije Çako/Dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.