Ish-kryeministri kroat detyrohet të kthejë 2.3 milionë euro që mori ryshfet

Zagreb 18.11.2010./novosti/ Ivo Sanader foto Nenad Rebersak

Ish-kryeministri kroat Ivo Sanader është dënuar sot me katër vjet e gjysmë burgim për shkak se në vitin e 2009 e kishte keqpërdorur pozitën.

Sanader, siç njofton gazeta kroate Jutarnji list, në atë vit deputetit të Bashkësisë Demokratike kroate, Stjepanu Fioliqit, e kishte ndihmuar që me çmim të fryrë të shesë në Zagreb ndërtesën e Ministrisë së Zhvillimit Rajonal.

LEXO DHE :  Disa të vdekur pas një sulmi në paradën ushtarake në Iran

Thuhet se ndërtesa ishte 2 milionë euro më shumë sesa çmimi real. Fioliq ka deklaruar i ka paguar ryshfet 2.3 euro.

Meqë dënimi është më pak se 5 vjet, Sanader aktgjykimin fuqiplotë do ta presë në liri por është i detyruar t’i kthejë 2,3 milionë euro. Sipas fjalëve të Sanaderit, aktgjykimi është i bazuar në rrëfime të rreme të dëshmitarëve.

Lini një koment

Adresa juaj e-mail nuk do te publikohet.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.