I thoni lamtumirë plakjes, me këto tri ushqime!

Sipas një studimi të fundit, rezulton se, të ngrënit të brokolit, lakrës, avokados, ul ndjeshëm efektet e plakjes.  Ekspertët bënë një studim  dhe rezulton se, për njerëzit më në moshë, nëse ata hanë këto tri ushqime, me shumë gjasa do të ngadalësojnë plakjen. Me rritjen e moshës, edhe trupi humbet aftësinë për të prodhuar nikotinamide adenine dinucleotide (NAD), e cila është  e domosdoshme për të shmangur plakjen, informon dritare.net

Me plakjen, për të rritur nivelet dhe furnizimin me NAD të organizmit është e rëndësishme që ju të hani brokoli, lakër dhe avokado.

LEXO DHE :  Vijon protesta në Beograd, frika më e madhe se 20 vjet më parë!

E rëndësishme për shmangien e plakjes është edhe mononukleotid nikotinamide (NMN). Duke qenë se këto ushqime janë gati çdo ditë në tryezë, e keni më të lehtë për të ruajtur bukurinë tuaj dhe për të shmangur dhe ngadalësuar kështu  plakjen e parakohshme.

Prandaj dritare.net ju këshillon të konsumoni sa më shumë brokoli, avokado dhe lakra, për të rritur nivelet e nikotinamide adenine dinucleotides dhe mononukleotid nikotinamides. Kështu do të jeni më të rinj dhe procesi i plakjes do të ngadalësohet./Përshtati: Kadrije Çako/dritare.net

 

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.