I thoni lamtumirë dhimbjes së trupit, me këto 10 ushqime!

Keni dhimbje të ndryshme në trup? Epo vetëm nëse hani disa ushqime, ju mund të shpëtoni lehtësisht prej tyre.

Dritare.net ka sjellë për ju 10 ushqime që e luftojnë dhimbjen dhe e largojnë. Mos i humbisni!

 

  • Xhinxheri

Xhinxheri njihet si një bimë mjekësore dhe lufton të vjellat dhe dhimbjet e stomakut.

Por përveç stomakut, xhinxheri mund të luftojë edhe dhimbjet e artritit dhe ato menstruale.

 

  • Boronica

Këto kokrra të vogla ngjyrë blu, mund të luftojnë inflamacionin dhe zvogëlojnë dhimbjen.

 

 

  • Farat e kungullit, gjithashtu janë shumë efektive kur vjen puna për të luftuar dhe reduktuar dhimbjen në trup. Dritare.net ju këshillon të hani fara kungulli, pasi ato luftojnë dhimbjet e kokës nga migrena, parandalojnë dhe trajtojnë osteoporozën, ndalojnë edhe dhimbjet e këmbëve gjatë natës.

  • Salmoni, përveç vetive të tjera të mrekullueshme në organizëm, ul edhe dhimbjen. Ndihmon dhe kujdeset për zemrën, dhe lehtëson qarkullimin e gjakut, duke ju bërë më të shëndetshëm.
LEXO DHE :  Zgjedhjet/ Ja kush janë kandidatët e PS për 6 bashki!

  • Shafrani i Indisë, redukton inflamacionin, artritin etj.

  • Lëngu i qershisë, redukton dhimbjen e muskujve, për më tepër është i mbushur me antioksidantë.

  • Vaj ulliri i virgjër. Ky vaj ka lubrifikantë, të cilët i mbajnë nyejt të shëndetshme dhe lëvizjen e bëjnë më të rehatshme. Të gjithë njerëzve që vuajnë nga osteoartriti, dritare.net u sugjeron të konsumojnë sa më shumë vaj ulliri, pasi do t’ju ndihmojë në lëvizjen e muskujve, këmbëve, duarve etj.

  • Speci djegës, zvogëlon dhe parandalon inflamacionin, gjithashtu djeg toksinat në organizëm dhe bllokojnë sinjalet e dhimbjes në trup.

  • Çaji i mentës është i shkëlqyer për organizmin. Jo vetëm që ju bën të shëndetshëm, por redukton edhe dhimbjen në organizëm.

  • Vera e kuqe, megjithëse shumë nuk e pinë, është e rëndësishme për reduktimin e dhimbjes./Përshtati: Kadrije Çako/dritare.net

 

 

.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.