Hani djathë gjatë ditës? Ja një lajm i mirë për ju!

Vëmendje, të gjithë adhuruesit e djathit!

Jeni adhurues të djathit, apo do të hanit çdo gjë nëse do të mundnit? Mbi bukë, makarona, apo në ëmbëlsirë. Ëëëmmmm! Super i shijshëm. Shumë nga ju mendojnë se, të ngrënit djathë, ju dëmton shëndetin. Por për fat të mirë, kemi lajme të mira për ju. Nga një studim i fundit, i sjellë për ju nga dritare.net, rezulton se djathi është shumë i shëndetshëm për organizmin.

Mesa duket, djathi zvogëlon rrezikun e sulmit në zemër.

Po! Ky lajm na gëzoi pamasë. Efekti i djathit ndaj zemrës është kaq i madh, sa mund ta zvogëlojë rrezikun për sulm, në jo më pak se 14%.  Falë 15 studimeve nga Evropa, dhe SHBA-ja, studiuesit erdhën në përfundimin se, djathi ul rrezikun për sulm në zemër.  Sipas studiuesve arsyeja është,  falë kalciumit që ka djathi, i cili mbron trupin nga yndyrat e tepërta, informon dritare.net

LEXO DHE :  Aksident i rëndë në Levan-Fier/ 4 të plagosur

Pra, si thoni për pak bukë me djathë tani? Ide fantastike, apo jo?/Përshtati: Kadrije Çako/dritare.net

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.