Ish-shefi i SHIU: Greqinë nuk duhet ta konsiderojmë vend kundërshtar

Ish-shefi informativ i Ushtrisë, Ylli Zela i ftuar në “Arena” nga Dritan Hila në Ora News, tha se Greqia nuk duhet konsiderohet si shtet armiqësor ndaj Shqipërisë.

Zyla: Në Shqipëri kryejnë veprimtari të gjithë shërbimet. Ndryshimet janë midis vendeve partnere, që kundërzbulimi i tyre konvergon me interesat e shtetit shqiptar. Nga ana tjetër, janë shtetet armiqësore ndaj shtetit shqiptar, ndaj veprimtaria e tyre është antikushtetuese. Kur flasim për Serbinë dhe Greqinë çështja ndryshon, nuk është njësoj si Italia apo Franca. 

Greqinë nuk mund ta konsiderojmë si një vend kundërshtar dhe jo mik të Shqipërisë. Po mban 600 mijë shqiptarë. Ka privatizuar sektorë strategjikNë Shqipëri ka shërbime që punojnë me bashkëpunëtorë dhe influencë. Në rastin e Greqisë, do të ishte një turp i madh që lidhet me çështje të hapura që kemi me Greqinë. 

LEXO DHE :  Meta uron Pashkët dhe u dërgon mesazh politikës: Të forcojmë bashkëpunimin, për interesin kombëtar

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.