Gjithçka duhet të dini për historinë e Kupës së Botës

Turneu i parë zyrtar i Kupës së Botës u mbajt në 1930. U zhvillua në Uruguai, dhe ishte po ky shtet që mundi Argjentinën 4-2, për t’u kurorëzuar si fituesit e Kupës Botërore.

Uruguay was selected as the host nation, and ended up defeating Argentina 4-2 to be crowned the World Cup's first winner.

Goli i parë u shënua nga francezi 22-vjeçar, Lucien Laurent. Goli u shënua në minutën e 19 kundër Meksikës.

The goal was scored in the 19th minute while playing against Mexico.

Në vitin 1991 u krijua një ekuivalencë për futbollin femëror. Botërori i parë i femrave u zhvillua në Kinë ku morën pjesë 12 shtete, ku trofeun e rrëmbeu SHBA-ja kundër Norvegjisë.

The first FIFA Women's World Cup took place in China, with 12 countries taking part. Team USA ended up nabbing the trophy in a final against Norway.

Raportimi i Kupës Botërore është bërë kaq shumë popullor, saqë ka kaluar edhe Lojërat Olimpike, duke e bërë ngjarjen më të ndjekur. Në vitin 2006 ka kapur audiencë shumë të madhe.

The 2006 World Cup in particular drew in some HUGE numbers.

Në vitin 2014, në Brazil, u zhvillua finalja e Kupës Botërore mes Argjentinës dhe Gjermanisë. Ndeshja u shikua nga biliona njerëz.

Now that's an impressive stat.

Edhe pse 77 vende kanë luajtur në Kupën e Botës, vetëm 8 nga këto vende kanë fituar. Brazili kryeson me 5 fitore e pasuar nga Gjermania dhe Italia me 4, Argjentina dhe Uruguai me 2, dhe Franca, Anglia, Spanja me një fitore.

Brazil takes the lead with five titles, followed by Germany and Italy with four, Argentina and Uruguay with two, and France, England, and Spain with a single win.

Si dhe ekipi më i suksesshëm i Kupës Botërore, Brazili është i vetmi komb që ka luajtur në çdo turne deri më sot.

Dhe Pele, i cili ka luajtur për Brazilin në katër Kupat e Botës, ka fituar më shumë kampionate si lojtar i vetëm.

Pelé kontribuoi për fitoren e  Brazilit në vitin 1958, 1962 dhe 1970.

Pelé helped lead Brazil to victory in 1958, 1962, and 1970.

 

Trofeu i Kupës së Botës është vjedhur në dy raste të veçanta. Pak para fillimit të Kupës Botërore 1966 në Angli, trofeu, i cili u shfaq në një ekspozitë publike, u vodh. Ai u gjet përfundimisht me ndihmën e një qeni të quajtur Pickles. Më vonë në vitin 1983, trofeu i tretë i fituar i Brazilit, u zhduk.  Hajdutët u gjendën, por trofeu origjinal nuk u gjend kurrë.

Për këtë arsye trofeu nuk iu është dhënë më fituesve. Ekipi fitues merr një kupë të veshur me ar, që mund ta mbajnë ata.

Winners now receive a gold-plated replica that they're allowed to keep.

Përfshirë 2018, Kupa Botërore është zhvilluar 22 herë në 17 vende.  Turneu nuk u mbajt në 1942 dhe 1946 për shkak të Luftës së Dytë Botërore.

The tournament wasn't held in 1942 and 1946 because of World War II.

Pas humbjes së tyre në Rusi, Gjermania u bë fituesi i katërt i Kupës së Botës që u eliminua në fazat e grupeve.

Çuditërisht, ekziston një model i kampionëve të Kupës së Botës që nuk janë në gjendje të avancojnë në fazat e grupeve të turneut në vijim. Fillimisht  ishte Franca, e cila fitoi në vitin 1998 dhe u skualifikua në fazan e grupeve në vitin 2002, pastaj Italia, e cila kishte pësuar një fat të ngjashëm në vitin 2006 dhe 2010, pasuar nga Spanja në 2010 dhe 2014 dhe tani në Gjermani.

Strangely enough, there's a pattern of World Cup champions being unable to advance past the group stages of the following tournament. First there was France, who won in 1998 and had a group stage exit in 2002, then Italy, who had suffered a similar fate in 2006 and 2010, followed by Spain in 2010 and 2014, and now Germany.

Është hera e parë që nga viti 1938 kur Gjermania skualifikohet në fazën e grupeve. Skualifikimi i Gjermanisë kaq herët ishte  një surprizë e madhe, duke marrë parasysh se ata pothuajse gjithmonë përfundojnë ¾ e botërorit.

LEXO DHE :  Kryemadhi: Sot deputetët e opozitës janë të lirë

To see Germany exit so early on in the competition was a massive surprise, especially considering they've finished at least third in the last four World Cups.

Pavarësisht se janë dy nga lojtarët më të mirë të futbollit momentalisht, Lionel Messi dhe Cristiono Ronaldo nuk kanë fituar kurrë Kupën e Botës.

Në Rusi, Peruja shënoi golin e parë të Kupës së Botës në 36 vjet. Pavarësisht se Peruja u eliminua në fazën e grupeve, goli i shënuar nga Andre Carrillo dhe goli i dytë nga Paolo Guerrero në ndeshjen kundër Australisë, ishte paraqitja e tyre e parë që prej vitit 1982, në Kupën Botërore.

Diferenca më e madhe e ndeshjeve në  Kupën Botërore,  në histori,  ka qenë rezultati  10-1, ku fitoi Hungaria kundër El Salvador. Nëse përfshijmë edhe ndeshjet për t’u kualifikuar në botëror, atëherë ndeshja mes Australisë dhe Samoa Amerikane në 2001, përfundoi me një rezultat 31-0.

But if we're including qualifying rounds for the World Cup, then the match between Australia and American Samoa in 2001, where the final score was 31-0, trumps this.

 

Lojtari më i ri që ka luajtur për Kupën Botërore është irlandezi Norman Whiteside. Ai ishte vetëm 17 vjeç kur luajti në botërorin e vitit 1982.

Whiteside represented Northern Ireland in the 1982 World Cup when he was only 17 years and 41 days old.

 

Dhe lojtari më i vjetër është portieri egjiptian Essam El-Hadary. Këtë vit në një ndeshje kundër Arabisë Saudite u bë  më i vjetëri, ai është 45 vjeç.

At 45 years and 161 days, El-Hadary became the oldest player in World Cup history when he played against Saudi Arabia in 2018.

 

Mirsolav Klose nga Gjermania mban rekordin për golat më të shumtë të shënuar në të gjithë ndeshjet e Kupës së Botës.  Klose, i cili përfaqësoi Gjermaninë në Kupën Botërore nga viti 2002-2014, shënoi 16 gola në 24 ndeshje që luajti.

Klose, who represented Germany in the World Cup from 2002-2014, scored 16 goals over the 24 matches he played.

Ndërsa francezi Just Fontaine vazhdon të jetë i pamposhtur, me 13 gola të shënuar në Kupën e Botës 1958. Ndërsa Klose mban titullin e golashënuesit në përgjithësi, Fontanine mban titullin e golashënuesit më të lartë në një turne.

While Klose holds the title of highest overall goal scorer, Fontaine still reigns with his record of highest goal scorer in a single tournament.

Skuadra fituese merr 38 milionë USD për fitoren, ndërsa skuadra finaliste merr 28 milionë UDS për përpjekjen.

Vendi i tretë dhe i katërt nuk përfundojnë  keq , ata do të marrin 24milionë dollarë dhe 22 milionë dollarë, respektivisht. Ekipet që eliminohen në fazën e grupeve marrin 8 milionë dollarë.

Third and fourth place don't finish off too bad either – they'll receive $24 and $22 million respectively. And even if a team gets knocked out in the group stages, they'll still win $8 million.

Antonio Carbajal, Lothar Matthwus dhe Gianluigi Buffon kanë marrë pjesë në mënyrë të barabartë me  numrin më të madh të turneve të Kupës së Botës. Të tre kanë marrë pjesë në 5 Kupa Botërore.

The three of them have been involved in five World Cups each.

Goli më i shpejtë i shënuar ndonjëherë në një Kupë Botërore është bërë në 15 sekondat e para të një ndeshjeje. Sapo u hodh topi në lojë, Hakan Şükür nga Turqia arriti të shënojë kundër Koresë së Jugut në vitin 2002. Koha zyrtare e golit ishte 10.8 sekonda.

Seconds after kickoff, Hakan Şükür from Turkey managed to score against South Korea in 2002. The official goal time was 10.8 seconds.

Islanda dhe Panamaja debutuan në Kupën e Botës 2018. Pas 12 fushatave për t’u kualifikuar të Islandës dhe 10 të Panamasë, më në fund dy kombet arritën të kualifikoheshin në Kupën e Botës.

Dhe për herë të parë në historinë e Kupës Botërore, turneu 2026 do të ndahet nga tre shtete: SHBA, Kanada dhe Meksikë. Do të ketë gjithashtu një zgjerim në 48 skuadra kualifikuese, në vend të 32./Përshtati nga BuzzFeed, Enkeleda Bodini/-dritare.net

There'll also be an expansion to 48 qualifying teams instead of the usual 32.

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.