Fotot e rralla të jugut, në plazh shkohej me rrugë kalldrëmi nga Llogoraja

Në vitet 1930 për të shkuar në plazhet dhe bukuritë e Jugut, duhet të kalojë nëpër rrugët e kalldrëmit të Llogorasë.

Në vitet ’30 nisi edhe rruga mbi qafën e Llogorasë nga kompanitë italiane.

Në atë kohë rruga ishte vetëm me kalldrëm dhe pushuesit kalonin mbi të për të shkuar deri tek plazhet e jugut të vendit.

LEXO DHE :  Harta e ‘Le Monde’: Ja si do të duket Kosova, pas shkëmbimit të kufijve!

Në fotot e mëposhtme të publikuara nga “Mapo” mund të shihet nisja e ndërtimeve mbi qafën e Llogorasë./ I.M-Dritare.netLini një koment

Adresa juaj e-mail nuk do te publikohet.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.