E vërtetuar dhe shkencërisht, hithra na ndihmon për shëndetin, ja si!

Hithra gjithmonë ka pasur reputacion të keq përsa i përket djegies dhe dhimbjes që ajo të shkakton kur e prek. Sipas disa informacioneve të mbledhura nga dritare.net, janë kryer disa studime kohet e fundit që tregojnë se, kjo bimë magjike, na ndihmon për kurimin e disa sëmundjeve.

Related image

Studimet kanë treguar se, djegia nga hithra është antioksiduese, antimikrobike, antiulçerë, ka aftësi astringent dhe analgjezik. Sipas Qendrës Mjekësore të Universitetit të Maryland, hithra është përdorur për trajtimin e dhimbjes së muskujve, nyejve, ekzemës, artritit dhe anemisë.

Dritare.net sjell për ju një listë të përfitimeve që na sjell bima magjike e hithrës.

     

1.Ndihmon në trajtimin e sëmundjes së prostatës!

Djegia nga hithra, ndihmon në lehtësimin e simptomave të prostatës si: urinimin e dhimbshëm, mungesën e urinimit etj. Ekstrakti i rrënjëve të hithrës është vërtetuar shkencërisht që ndalon në përhapjen e kancerit të prostatës.

  2.Ndihmon në kurimin e artritit dhe osteoartritit!

 Përdorimi i hithrës është antinflamatore dhe në këtë rast ul dhimbjet e artritit.

    3.Redukton ethet!

 Image result for hithra dhe ethet

Hithra përmban histaminë, e cila ndihmon në trajtimin dhe parandalimin e simptomave të etheve.

  1. Ndalon gjakderdhjen ose hemorragjinë!

Image result for hithra dhe gjakderdhja

Sipas disa studimeve të kryera është zbuluar së hithra, ndihmon në ndalimin e gjakderdhjeve gjatë operacioneve të ndryshme, apo edhe hemorragjive.

  1. Ndihmon në ekzemë!

Image result for hithra dhe ekzema

 Ekzema është një skuqje e thatë dhe kruajtëse, që zgjat për një kohë të gjatë.

Hithra përmban disa substanca të cilat ndihmojnë lëkurën të rigjenerohet dhe meqë është antiinflamatore, ndihmon duke i bërë një trajtim natyral ekzemës./Përshtati: Kadrije Çako/Dritare.net

 

LEXO DHE :  Gjyqi në SHBA, zbardhet dëshmia e Diverolit: Ja pse trillova për Shkëlzenin!

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.