E gjeti sallën bosh, profesori i historisë: Pamja më e bukur e oborrit që prej 27 vjetësh

Profesori i Historisë Romeo Hanxhari e ka gjetur bosh sallën e studentëve ku do të jepte mësim, duke qenë  studentët kishin dalë në protestë.

“Auditoret bosh dhe oborri i Fakultetit që vlon nga zëri i fortë i studentëve të revoltuar, është pamja më emocionuese që mund të shohë një njeri i dashuruar me lirinë dhe dinjitetin.

I falënderova studentet e Fakultetit tonë që më dhanë fjalën me megafon tani në oborr.

U thashë studentëve tanë të mrekullueshem qe ajo pamje ishte pamja me e bukur e oborrit që prej 27 vjetesh kur kam filluar pedagog.

U thashe atyre qe “unë s’mund t’ju them hapur të lini mësimin, por po ju perseris një shprehje të madhe të një njeriu të madh e cila tregon hierarkinë e sakrificës: “për dashurine jap edhe jetën, por për lirine jap edhe dashurinë”.

Tani dhe më vone në jetën tuaj ndihuni të lirë të zevendesoni cdo fjale tjetër në këtë shprehje, u thashë, por mos e zëvendësoni kurre fjalën LIRI”, shkruan Hanxhari./A.C/dritare.net

LEXO DHE :  Grabitja në Rinas, zbardhen emrat e 4 të arrestuarve

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.