Dokumenti/ Kasmi: Mid’hat Frashëri kërkoi nga gjermanët, armatosjen e Ballit Kombëtar

Historiani Mariglen Kasmi i ftuar në “Arena” në Ora News, publikoi një dokument sipas të cilit Mid’hat Frashëri kishte kërkuar ndihmën e gjermanëve për armatosjen e forcave të Ballit Kombëtar kundër komunistëve.

KasmiËshtë një dokument i datës 15.2.1943. Është një komunikim ushtarak midis dy gjeneralëve dhe i lutet për armatosjen e Ballit Kombëtar. Thotë; masat e marra nga qeveria për të luftuar komunistët nuk po ecin si duhet. I vetmi divizion që lufton komunistët është Balli Kombëtar. Kjo parti politike me grupim ushtarak me 7 mijë vetë, 4 mijë të armatosur. Bandat nacionale siç quhej Balli Kombëtar nën komandën e Mid’hat Frashërit, më kanë drejtuar lutjen për armatim për dy batalione. Dokumenti thotë se drejtues të Ballit më kanë siguruar që do të luftojmë si trupë për të larguar komunistët./oranews/

LEXO DHE :  Vëllai i 7-vjeçarit me leucemi: Punoj ditë e natë! Kemi borxhe

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.