Dita e Sulltan Novruzit, Baba Mondi uron besimtarët bektashinj

Sot bektashinjtë festojnë Ditën e Sulltan Novruzit. Në një ceremoni të zhvilluar për besimtarët bektashinj, Kryegjyshi Botëror i Bektashinjve, Haxhi Dedebaba Edmond Brahimaj, uroi të gjithë shqiptarët.

Baba Mondi  tha se 22 marsi do të nxisë dashuri për njëri-tjetrin dhe u bëri kërkesë shqiptarëve të mos braktisin Shqipërinë. Ai foli dhe për jetën e imam Aliut.

Jeta dhe vepra e tij përbën një model të shkëlqyer për botën myslimane. 22 marsi do na nxisë dita ditës për më shumë dashuri me njëri-tjetrin. I lutem zotit lart për një të ardhme sa më të mirë dhe jo numëro këto realitet të trishtuar. I kërkoj shqiptarëve të mos braktisin Shqipërinë. Zoti i bekoftë të gjithëve amin. Më lejoni të filloj ceremoniinë . Dashuria e Aliut  dhe  drejta e Aliut në këtë komb është si e drejta e prindërve me fëmijët”, u shpreh Baba Mondi./E.B-dritare.net

LEXO DHE :  Ju njohim me shpellën e Gadimës, mrekullinë e rrallë të natyrës në Kosovë

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.