Disa fakte qesharake rreth ushqimeve!

Sa më shumë që dimë për ushqimin aq më shumë na pëlqen ai. Pra dritare.net sjell për ju disa fakte qesharake rreth ushqimit, lexojini por tregojani dhe shokëve tuaj.

Image result for ushqime

1. Brokoli e përmban dy herë më shumë vitaminën C brenda një portokalli.

2. Mollët janë të përbëra 25% me ajër, prandaj ndonjëherë ato edhe notojnë!

3. Avogado ka përmbajtjen më të lartë të proteinave se të gjithë frutat!

4.Lakra është 91% ujë!]

5. Qershitë janë anëtare të familjes së trëndafilit.

6. Limonët përmbajnë sheqer më shumë se luleshtrydhet!

7. Mjalti është ushqimi i vetëm që nuk shkon keq!

8. Patëllxhanët janë manaferra dhe klasifikohen të manaferrat.

LEXO DHE :  Jurgen Kurti i vrau burrin, flet Vjollca Arapi: Më dhimbset, nuk doja të vdiste!

9. Kikirikët janë bishtajorë, jo arra.

10. Xhenxhefili mund të zvogëlojë stresin nxitur nga dhimbja e muskujve me 25%.

11. 1% e amerikanëve janë vegjetarianë.

12. As luleshtrydhet as manaferrat nuk janë me të vërtetë luleshtrydhe.

13. Ka afër 10,000 lloje mollësh në botë!

14. Qershitë kërcejnë si një top gome kur piqen!

15. Lajthitë janë anëtare të familjes së pjeshkës!

16. Kastravecët janë 95% ujë!

17. Një grup, bandë me banane është quajtur dorë!

18. Vezët e freskëta derdhen në ujë dhe vezët e prishura do notojnë!

18. Makaronat u shpikën në Kinë dhe jo Itali!/ Përshtati:Kadrije Çako

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.