Çfarë dihet deri më tani për takimin Trump-Kim!

Takimi historik mes Presidentit të SHBA Donald Trump dhe liderit koreanoverior Kim Jon-un është komentuar gjatë në mediat botërore.

Por, pak dihet nga ky samit që po zhvillohet në Sinagpor.

Më poshtë mund të gjeni disa detaje të këtij samiti, të zbardhura deri më tani.

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong-un, ka angazhuar Pyongyangin që të punojë drejt denuklearizimit e gadishullit Korean në një marrëveshje të nënshkruar me Donald Trump në Singapor.

SHBA dhe Koreja e Veriut gjithashtu ranë dakord të rimarrin eshtrat e të burgosurve të luftës nga konflikti midis Koresë së Veriut dhe Koresë së Jugut  dhe riatdhesimin e menjëhershëm të atyre që tashmë janë identifikuar.

Analistët janë ndarë të zhgënjyer për shkak të paqartësisë së marrëveshjes mes Trump e Kim.

Kina e quajti samitin si historik. “Fakti që të dy udhëheqësit mund të ulen së bashku dhe të kenë bisedime të barabarta kanë kuptim të  rëndësishëm dhe pozitiv dhe po krijon një histori të re”, u tha gazetarëve ministri i jashtëm kinez,Wang Yi. Ai gjithashtu foli për nevojën për një mekanizëm paqeje për gadishullin.

LEXO DHE :  Nju Jork Times: Lideri i opozitës shqiptare gjobitet për shpifje ndaj kundërshtarit

Trump ka thënë se bisedimet e tij me Kim Jong-un ishin “më të mira se kushdo mund të imagjinonte”. Të dy liderët u takuan fillimisht në privat për 38 minuta, të shoqëruar vetëm nga përkthyes. Ata më vonë mbajtën një drekë pune me ndihmësit më të lartë.

 

Trump dhe Kim u takuan në shkallët e hotelit Capella në ishullin Sentosa në Singapor dhe  shtrënguan duart flamujve të SHBA dhe të Koresë së Veriut. Shtrëngimi i duarve zgjati rreth 12 sekonda.

Duke folur përmes një përkthyesi, Kim tha: “Shumë njerëz në botë do të mendojnë për këtë si një skenë filmi, fantazi./ I.M-Dritare.net

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.