Receta/ Smoothie me pjeshkë dhe pjepër

June 25, 2016 0

Me ardhjen e stinës së verës, nuk mungojnë as varietetet e frutave që mund të konsumojmë. Lëngjet që mund të realizoni në kushte shtëpie, jo vetëm që do ju japin energjinë e nevojshme dhe vlerat

Filizi i Elbit, pastruesi natyral për toksinat e zorrëve

June 23, 2016 0

Filizi i elbit (Hordeum Vulgare) përmban vitamina, minerale dhe proteina të nevojshme për trupin e njeriut. Ai me te drejte futet ne grupin e superushqimeve pasi përmban: potasium, kalcium, magnez, hekur, zink, beta karoten, fosfor,

Garcinia Cambogia, fruti i superfuqishëm

June 20, 2016 0

Garcinia Cambogia njihet si Fruti i Supërfuqishëm, i kultivuar në Azinë jugore dhe në vendet tropikale, është përdorur si pjesë e dietave për rënien në peshë.  Acidi hidrocitrik (HCA) derivat i acidit citrik gjendet në

Recetë ndryshe/ Supë e shëndetshme, me brokoli

June 18, 2016 0

Brokoli përmban një sasi lartë sulforafane, një përbërës që shpesh gjendet tek perime që kanë veti të forta kundër kancerit. Sot njerëzit janë në rrezik të lartë për t’u përballur me kancerin, veçanërisht atë të

Reishi / Ling Zhi – Kërpudha e pavdekësisë

June 17, 2016 0

Kërpudha Reishi ndryshe (lingzhi) është një kërpudhë e cila përshkruhet si “e ashpër” dhe e “drunjtë” me një shije të hidhur. Trupi i frutit (mbi tokë) dhe pjesa e micelit (filamentet e lidhura me një

Receta/ Tartë me fruta

June 13, 2016 0

Tarta me fruta të freskëta është një ëmbëlsirë e shijshme dhe të bërë me fruta të ndryshme në formë kubike, të aromatizuara me limon. Karakteristika e tartës është forma e saj e rrumbullakët, e përbërë

Vetitë e pabesueshme të pjeprit

June 11, 2016 0

Pjepri është një frut i pasur me ujë, vitamina dhe minerale. Si shalqiri, pjepri e ka origjinën nga Azia dhe Afrika tropikale, dhe futet në grupin e perimeve. Në botë ka rreth 50 lloje pjeprash,

1 31 32 33 34 35 38