Ja pse duhet të hani kos çdo ditë!

May 23, 2018 0

Gjetja e një kosi të shëndetshëm dhe sa më shumë bio është bërë shumë e vështirë kohët e fundit. Është e  domosdoshme, që një ushqim kaq i shëndetshëm, sa kosi të jetë pjesë e çdo

Këshillat për  muajin e Ramazanit!

May 22, 2018 0

Ushqimi i besimtarëve gjatë muajit të agjërimit dallon nga ushqimi i përditshëm, prandaj është e nevojshme t’i kushtoni kujdes këshillave të mjekëve dhe të nutricionistëve, në mënyrë që organizmi të funksionojë pa probleme të mëdha

Ja sa e nevojshme është kripa për organizmin!

May 21, 2018 0

Shumë njerëz kanë përshtypje të gabuar për kripën ose natriumin, pasi mendojnë se është përgjegjëse për rritjen e presionit të gjakut, kur në realitet është një mineral jashtëzakonisht i rëndësishëm për organizmin. Në fakt, kur

Shihni çfarë i bën speci djegës trupit tuaj!

May 19, 2018 0

Speci djegës është një ndër ushqimet më të pasura me vitamina, që ndihmon trupin të qëndrojë i shëndetshëm dhe nuk lejon që bakteret të hyjnë në organizëm. Ai është i pasur me vitaminë C, e

Kale, sallata mrekullibërëse për shëndetin

May 18, 2018 0

Kale, ose sallata jeshile është sot një nga perimet më të rëndësishme dhe me vlera ushqyese të mëdha. Kalë, zotëron një numër të madh vitaminash dhe proteinash të cilat na ndihmojnë të jemi më të

Ja ushqimet që luftojnë depresionin!

May 17, 2018 0

Jeni të mërzitur??? Epo nuk jeni vetëm. Shumë njerëz ndodh të preken nga depresioni dhe kjo për shkaqe të ndryshme. Shumë herë mjekët depresionin e trajtojnë me ilaçe, ose antidepresantë. Por jo, nuk duhet të

Jackfruit, fruti që s’do i rezistoni pa e provuar

May 16, 2018 0

Jackfruit është një frut që rritet të Azinë jugore dhe juglindore. Fruti për atë pjesë të popullsisë është një produdukt i përditshëm, por për ne që jetojmë në Europë, është një që të shton kureshtjen

Ushqimet që duhet dhe s’duhet t’i hani për Ramazan!

May 15, 2018 0

Dita e nesërme shënon fillimin e muajit të Shenjtë të Ramazanit, për të gjithë besimtarët myslimanë. Në këtë ditë të shënuar, besimtarët myslimanë agjërojnë. Sipas dritare.net gjatë këtij muaji është e rëndësishme, që të ruani

Atlasi i bukurisë

May 14, 2018 0

Dritare.net ju njeh me Mihaela Noroc, fotografja 31 vjecare nga Rumania që udhëtoi në të gjithë botën rreth 4 vite për të fotografuar bukurinë femërore të formave të ndryshme. Ajo tregon se gjithcka nisi në

Foto/ Arti mahnitës me lugë dhe pirunë

May 14, 2018 0

Jemi mësuar të shohim vepra të ndryshme artistike të kë krijuara me fantazi, duke përdorur sende ose objekte të ndryshme. E sigurt që diçka të tillë nuk e keni parë. Shihni çfarë krijimesh të bukura

1 2 3 4 5 32