Këto ushqime i kemi ngrënë gjithmonë gabim  

June 5, 2018 0

Që të mbijetojë, njeriu duhet të hajë ushqim. Kështu që ata gatuajnë, bëjnë pazare, hanë në restorante etj. Megjithatë shumë njerëz gabojnë kur hanë ushqim dhe nuk e hanë atë në mënyrën e duhur. Edhe

Ja pse duhet të hani kastravec çdo ditë!

June 4, 2018 0

Kastravecët janë multifunksionalë: përdoren për meze, në sallatë, në sandviçë etj. Por ky perim, nuk është vetëm i shijshëm dhe i gjithëpërdorshëm, por ai ofron edhe shumë përfitime shëndetësore. Dritare.net ka sjellë për ju, disa

Ja çfarë ha Kate Middelton në ditë!

June 2, 2018 0

Ne jemi të mahnitur nga disiplina dhe regjimi i ushqimit të Kate Middelton. Kate gjithmonë është dukur në formë dhe e bukur, kjo për shkak të kujdesit të saj me ushqimin. Kate i kushton shumë

Thana, fruti i të pavdekshmëve

June 2, 2018 2

100 vitet e fundit, thana po vlerësohet e ka ngjallur interes në shtetet e zhvilluara perëndimore. Ajo ka gjetur një përdorim të gjerë edhe si bimë zbukuruese. Lulet e verdha të saj janë ndër të

Ja me çfarë lëngjesh mund ta zëvendësoni kafenë!

May 29, 2018 0

Ok, kafja ka veti të rëndësishme për shëndetin. Është antioksidante, ju jep energji, ul rrezikun për t’u prekur nga diabeti, apo disa lloje kancerësh etj. Por përveç këtyre ka edhe efekte negative. Kafja mund të dëmtojë

10 ushqimet që janë në rrezik zhdukje

May 27, 2018 0

Një studim i Universitetit të Oksfordit tregon se mungesa e frutave dhe perimeve do të rritë çmimet dhe do të ndryshojë dietën botërore. Në planet do të vdesin 534 000 persona më shumë në vitin

Sot e shtuna e Shpirtrave. Ja çfarë të gatuani!

May 26, 2018 0

E shtuna e 26 majit, për të krishterët ortodoksë është   “e Shtuna e Shpirtrave”. Për besimtarët kjo ditë është e shënuar, pasi në këtë ditë, ata kujtojnë personat që kanë ndërruar jetë (ose të fjeturit,

Shihni sa i domosdoshëm është gruri për organizmin!

May 24, 2018 0

Gruri është drithi më i zakonshëm. Fara e grurit është  e përbërë e gjitha nga krunde, embrioni i jashtëm dhe endosperma. Zakonisht gruri përdoret për bukë, ëmbëlsira, gatime të ndryshme etj. Ju të gjithë  e

Ja ku të shkosh për drekë, këtë të enjte!

May 24, 2018 0

E enjtja është dita e duhur për drekë pune. Sepse është më afër fundjavës dhe më larg të hënës së bezdisshme, të martës së lodhshme, të mërkurës së mërzitshme. E enjtja seç ka një magji,

1 2 3 4 32