Foto/ Vendet përrallore, që nuk e dini se ekzistojnë

Maj 28, 2016 0

Faqja “Bright Side” ka publikuar një listë me 25 vende anembanë botës që duken sikur kanë dalë nga përrallat. Disa prej tyre janë shumë afër Shqipërisë, si Toskana. Shihni më poshtë disa qytete-mrekulli: 1.Yangshuo County,

Fshati i superpasanikëve, që refuzon emigrantët

Maj 27, 2016 0

Një nga fshatrat më të pasur në Evropë, ka refuzuar të pranojë ndonjë azilkërkues. Madje ata kanë pranuar të paguajnë një gjobë prej 300 mijë eurosh për këtë. Fshati i superpasanikëve quhet Oberwil-Lieli dhe gjendet në

Video/ Suisse moi, një udhëtim në Shqipëri

Maj 13, 2016 0

Suisse moi, është një blog udhëtimesh që bën reportazhe në të gjithë botën. Përfaqësuesi kryesorë është Sylvain Nicolieri i cili e konsideron veten një nomad. Gjashtë muaj të jetës i kalon në Zvicër dhe gjashtë

5 urat më inovative që po ndërtohen në botë

Maj 12, 2016 0

Të gjitha këto ura kanë diçka të përbashkët: janë të guximshme dhe me vizion! Në një shekull ku shohim vetëm rrokaqiej që shkojnë vertikalisht, është e domosdoshme të shohim ura. Edhe pse funksioni i tyre

Udhëtim në rrugët më intriguese në botë

Maj 9, 2016 0

Rruga është simboli më i qartë i një udhëtimi, aq sa është, jo rastësisht, titulli i romanit të famshëm të Jack Kerouac “On the road”, ‘Në rrugë’. Ka nga llojet më të ndryshme, nga ato

Fshati mahnitës pa rrugë

Maj 7, 2016 0

Ndoshta për shumë njerëz fshati Giethoorn në Holandë është i padëgjuar, por pasi të shihni fotot do të keni dëshirë ta vizitoni. Ai konsiderohet si Venecia e Holandës për shkak të ngjashmërisë së “rrugëve”. Ky

Ekskluzive/ Fundjava në Përmet

Maj 6, 2016 1

Nëse nuk ke vendosur ende ku të kalosh fundjavën, dritare.net ju sugjeron Përmetin. Si fillim përgatitu për një dyditësh të pazakontë. Pastaj lidhu me Elton Pashollarin dhe Ahmet Berzanin. Do mendojnë ata ku do shkosh,

20 arsye pse duhet të vizitoni patjetër Irlandën

Maj 4, 2016 0

Irlanda është një gëzim. Dhe jo vetëm për shkak të bukurisë së patreguar të brigjeve, gjireve, ishujve, luginave dhe shkëmbinjve të saja lokale. Historia unike, kultura dhe mitologjia e vendit kanë gjithashtu rolin e tyre.

Udhëtim nëpër dyert e bukura në botë

Prill 21, 2016 0

Ndoshta e dini historinë e Andre Vicente Goncalves, një ekspert i kompjuterëve që u bë fotograf, i cili udhëtoi botën duke fotografuar dritare të veçanta. Ai rikthehet, por sjell një projekt krejtësisht të ri që

Fshati më i bukur francez

Prill 15, 2016 0

Ploumanac’h-u është një fshat turistik i cilit gjendet në krahinën e Bretanjës (Bretagne), në perëndim të Francës. Pata mundësinë ta vizitoj në shtator të 2015 gjatë një udhëtimi turistik. Mund të them pa ndrojtje se

Shijo Dubain në 40 foto

Mars 16, 2016 0

Dubai është një nga emiratet që formojnë Emiratet e Bashkuara Arabe dhe ndoshta më i famshmi nga të shtatë emiratet. Pse? Sepse është më luksozi dhe ekstravaganti. Në më pak se tridhjetë vjet, Dubai ndryshoi

1 17 18 19 20