Ju tregoj histori shqiptare nga Greqia!

August 21, 2018 0

Nga Ardi Omeri Unë s’di shqip, ose më saktë dija por ngaqë nuk e kam përdorur më, e kam harruar. Prindërit e mi e flisnin. Fëmijët e mij jo,- Thanasi rreth të 80-ve, një burrë

Shqiptarët po çmenden

August 13, 2018 0

Nga Ali Hasanaj 8000 kerkesa per divorce brenda nje viti, prinderimi single, femije te lene vetem, shofere qe vrasin, police me uniforme qe vallezojne te dehur, mesues qe perdhunojne, mjeke qe flene ne orar sherbimi,

Shkëmbimi i territoreve

August 6, 2018 2

Akademiku i shquar Rexhep Qosja, i pyetur nga dritare.net, për shkëmbimin e territoreve, jep një përgjigje shteruese për konceptin e shkëmbimit, konceptin e ndarjes së Kosovës. Akademiku përmend akuzuesit e hershëm dhe te sotshëm dhe

Nuk e kanë me çmimet, e kanë me Shqipërinë

August 5, 2018 2

Nga Isa Myzyraj Tanimë sezoni turistik është në kulmin e tij, dhe si çdo vit me nisjen e verës, në rrjetet sociale dhe në media shikojmë denoncime nga më të ndryshmet, që tek çmimet e

Solidarizohem me Rudina Xhungën

August 4, 2018 1

Nga Ylli Dylgjeri  Një kallzim penal është bëre këto ditë nga gazetarja Xhunga. Është kallzuar biznesmeni i një axhencie turistike me emrin Enver Mehmeti. Kallzimi vjen pas një kërcënimi me jetë që ky i fundit

Filozofia dhe etika politike e Adem Demaçit

July 29, 2018 0

Nga Dr. SABRI KIÇMARI Në jetën e kombeve lindin përfaqësues që shndrrohen në aktor të vetëkuptueshëm dhe të natyrshëm të tij. Një rol të tillë mund ta luajnë vetëm individ të veçantë, të cilët me filozofinë

E drejta pronësore në udhëkryq

July 27, 2018 0

Nga Denisa Daka* E drejta pronesore eshte e lidhur ngushtesisht me respektimin e te drejtave dhe lirive te njeriut, te drejta keto te garantuara me Kushtetute. Por kjo e drejte themelore eshte neperkembur gjate viteve

Heshtja i vret të gjithë

July 21, 2018 1

Nga Denisa Daka  *Po dilja nga gjykata  mesditën e të enjtes,  kur një lajm i beftë më tronditi jo veç mua. Një koleg i nderuar ish rrahur barbarisht pranë Gjykatës së Durrësit, pranë vendit ku

Karakteri në Lidership

July 20, 2018 0

Nga Iris Halili Sa here duam te sjellim një shembull akti heroik, mendja na shkon tek mitet. Sa here duam te bëjmë përcaktimin e liderit frymëzues dhe realizues mendja serish na shkon tek heronjtë mitik.

Pse Teatri do të shembet?

July 14, 2018 0

Nga Isa Myzyraj Një ndër kauzat më të qëndrueshme dhe më të forta është kauza për mbrojtjen e Teatrit kombëtar, sepse kjo kauzë ka ngritur ne këmbë artistët, te cilët duhet te ishin shtresa më

Ju tregoj Gjoricën, fshatin tim!

July 3, 2018 0

Nga Artjola Cani Gjorica e rrethuar nga  dy lumenj Drini dhe Zalli, formohet nga rrjedha e këtyre dy lumenjve duke na treguar qartazi një fushë gjigante të thyer në qafën e saj me një kodër

Biblioteka e Tiranias

June 28, 2018 0

Nga Xhafer Rakipllari Biblioteka e së ardhmes do të jetë një vend ku frymorët nuk do të guxojnë të hyjnë. Për shkak të mallkimit të një profani, biblioteka do të shndërrohet në një kullë ferri.

1 2 3 12