Shullazi dhe Klodi Dibra

April 18, 2016 0

Nga Rudina Xhunga

Ndonjëherë e keqja, vjen për mirë, ose ti bëje, të dalë për mirë, thonë.
Ndërsa po afrohet gara e zgjedhjeve Universitare

Gra që shiten dhe vriten

April 11, 2016 1

Nga Rudina Xhunga

Në një fotografi të vjetër bardhezi, pashë një grup grash gjysmë të veshura në det. Fotoja është shkrepur në Durrës. Mungon viti, pas saj. Më pas, mësova kush ishin ato gra. Ishin gra

Borova më shkroi këtë letër, për ambasadorin gjerman

February 29, 2016 2

Nga Rudina Xhunga Ambasadori gjerman Hofman, i ftuar nga presidenti Nishani, në ditën e përkujtimit të bombës në ambasadën sovjetike, u shpreh se “kishte dashur që shqiptarët të bëheshin bashkë, së paku, për një ditë,

Umberto Eco dhe Kristo Frashëri ynë

February 3, 2016 1

Nga Rudina Xhunga Disa ditë më parë, Umberto Eco u nda nga jeta. Kur mësova, natën vonë për vdekjen, brofa në këmbë. Pastaj, u ula, të shkruaj disa radhë dhe nisa të mendoj për mungesën

Kadare dhe kronika e Shqipërisë- Nga Rudina Xhunga

February 1, 2016 0

01 Shkurt 2016   Një nga gjërat më të bukura të këtij viti ishte rindërtimi i shtëpisë së Ismail Kadaresë, në Gjirokastër. Shtëpia e Kadaresë, jo vetëm do të presë mijëra vizitorë, shqiptarë që e

Llazari dhe pazari me administratorët tanë

January 26, 2016 0

25 janar 2016 Albanian Stories    Llazari është administratori i pallatit ku banoj. Pas një viti, në dilema dhe pakënaqësi nga administratori i vjetër, pas shumë mbledhjesh, ku i jepej vërejtje dhe kërkohej ndryshim i

Sislej Xhafa dhe Italia e Vespave

January 18, 2016 0

18 Janar 2016 Albanian Stories Nga Rudina Xhunga Sende, elemente, gjëra të përdorimit të përditshëm, shndërrohen me kalimin e kohës në pjesë të memories dhe të trashëgimisë së njeriut. Xhunga shkruan mbi fuqinë e tyre

Urimi 2016, për sipërmarrësit shqiptarë

January 16, 2016 0

11 Janar 2016 -Albanian Stories Alfredi i Rapsodisë u nderua me çmimin “Bleta e Artë”, vitin që shkoi. Një çmim simbolik nuk është asgjë për të vlerësuar rapsodinë e shijeve të një djali duarartë, që

Eli Babagjyshja

January 16, 2016 0

28 Dhjetor 2015   -Albanian Stories Ajo quhet Eli. Mund të ketë moshën time. Rrinte te xhamia, kur po kaloja me time bijë, të gjeja gjurmë të Vlorës së fëmijërisë, në ditët e fundit të

Rruga e Rilindjes

January 16, 2016 0

21 Dhjetor 2015   -Albanian Stories Ajo është një nga rrugët më të bukura në Shqipëri. Rruga e Juglindjes, ose e Rilindjes. Asaj të Frashërllinjve, Petro Nini Luarasit, Jani Vretos. Andej nga janë të gjithë,

Krishtlindjet e pleqve të Lulishtes 1 Maji

January 16, 2016 0

14 Dhjetor 2015   -Albanian Stories Një gur dominoje godet tavolinën. Një dorë e vogël dhe e imët i kthen gurët me një shpejtësi marramendëse. Një zë i acaruar bërtet: Luaje mo burrë, se na

Tirana e 10 mijë qenve

January 16, 2016 0

07 Dhjetor 2015   -Albanian Stories Është një ushtri qensh endacakë në Tiranë, pothuaj 10 mijë, që po i ndryshojnë fytyrën kryeqytetit, duke e shndërruar në kryeqytetin e qenve.   I ndesh afër çdo kazani

Vila Destil

January 16, 2016 0

30 Nëntor, 2015   Albanian Stories Ajo ishte një vilë në shitje, me 12 bashkëpronarë, derisa e pa njëri nga ata të katërt.  Sonila, Edjoni, Renisi dhe Qëndrimi, kishin mbaruar bashkë Universitetin Polis, për arkitekturë.

Bukë dhe kafe “SHQIP”

January 16, 2016 0

23 Nëntor 2015   -Albanian Stories Nga Rudina Xhunga   Te “Someg”, marr bukën përditë, te “Mulliri”, kafen. Dhe, besoj, jo vetëm unë, përderisa në çdo cep strategjik Tirane, i  gjen tashmë si ‘Someg’ dhe

Xhunga: Houellebecq ma tha këtë që ndodhi në Paris

January 16, 2016 0

16 Nëntor 2015   Gazetarja Rudina Xhunga thotë se ngjarjen e rëndë të masakrës në Paris, shkrimtari Houellebecq ia kishte paralajmëruar në maj të këtij viti, kur ajo e intervistoi. Houellebecq i kishte thënë se

1 2 3 4 5