Kolonja, ishulli i parajsës

July 11, 2016 0

Nga Rudina Xhunga

Ajo quhet Luljeta Milo. Është e zonja e bujtinës më të mirë në Ersekë. E ka mbushur me lule në çdo dritare e ballkon, hotelin që mban erë bliri si gjithë Erseka.

Vlora dhe s’ka tjetër

July 4, 2016 10

Nga Rudina Xhunga

Unë kam ne Vlore një apartament shumë të vogël, që më mjafton të pushoj dhe mësoj time bijë me dashurinë për qytetin ku linda. Dikur nga ballkoni shikoja detin, perëndimi

Valbona e bekuar

June 27, 2016 0

Nga Rudina Xhunga

Rrugës për të shkuar në Valbonë, në një ditë të trishtuar si ajo e Brexit, një avokat më shpjegon se kjo ngjarje është e mirë për Shqipërinë, sepse, sipas tij, tanimë BE nuk do të ketë kohë

Çfarë gruaje është një grua!

June 13, 2016 0

Nga Rudina Xhunga Libri që dua të tregoj, është nga ata që të mbajnë frymën pezull, që të lënë pa frymë fare, që ta marrin shpirtin, në çdo germë, çdo faqe, çdo kapitull dhe ta

Djathi i Veleçikut dhe Shqipëria që bëhet

May 30, 2016 0

Nga Rudina Xhunga

-Albanian Stories Në Shqipëri, ka njerëz që punojnë dhe që e jetojnë jetën në tërë plotninë e saj, pavarësisht zhurmës së modernitetit, vanitetit që krijon bota e televizionit dhe internetit

Intervistë me të dënuarin me jetë

May 23, 2016 1

Nga Rudina Xhunga

Marjan Rroku telefonoi në “Vizion Plus”, të nesërmen e intervistës me Ornela Canaj, motrën e vajzës që ai vrau në 29 shkurt 2001. Kërkoi të më takojë, të më tregojë gjithë të vërtetën,

Shqiprimi, mes Ramës dhe Erdoganit

May 9, 2016 0

Nga Rudina Xhunga

Shqiprimi është Kryetari i ri i Komunës së Preshevës. Ishte i ftuar i emisionit “Dritare” në Vizion Plus, javën e shkuar. “Ti mund të hash gjithçka, por ti nuk mund të dish gjithçka”

Mësimi i madh i Ismail Kadaresë

May 2, 2016 2

Nga Rudina Xhunga- Albanian Stories

Një nga pamjet më të bukura të kësaj jave, një nga ato fotografitë që mbesin gjatë, në sy, ishte fotoja e Ismail Kadaresë te Mitrushi dhe Lasgushi, në Pogradec. Fotoja që tregon përkuljen

Shullazi dhe Klodi Dibra

April 18, 2016 0

Nga Rudina Xhunga

Ndonjëherë e keqja, vjen për mirë, ose ti bëje, të dalë për mirë, thonë.
Ndërsa po afrohet gara e zgjedhjeve Universitare

Gra që shiten dhe vriten

April 11, 2016 1

Nga Rudina Xhunga

Në një fotografi të vjetër bardhezi, pashë një grup grash gjysmë të veshura në det. Fotoja është shkrepur në Durrës. Mungon viti, pas saj. Më pas, mësova kush ishin ato gra. Ishin gra

Borova më shkroi këtë letër, për ambasadorin gjerman

February 29, 2016 2

Nga Rudina Xhunga Ambasadori gjerman Hofman, i ftuar nga presidenti Nishani, në ditën e përkujtimit të bombës në ambasadën sovjetike, u shpreh se “kishte dashur që shqiptarët të bëheshin bashkë, së paku, për një ditë,

Umberto Eco dhe Kristo Frashëri ynë

February 3, 2016 1

Nga Rudina Xhunga Disa ditë më parë, Umberto Eco u nda nga jeta. Kur mësova, natën vonë për vdekjen, brofa në këmbë. Pastaj, u ula, të shkruaj disa radhë dhe nisa të mendoj për mungesën

Kadare dhe kronika e Shqipërisë- Nga Rudina Xhunga

February 1, 2016 0

01 Shkurt 2016   Një nga gjërat më të bukura të këtij viti ishte rindërtimi i shtëpisë së Ismail Kadaresë, në Gjirokastër. Shtëpia e Kadaresë, jo vetëm do të presë mijëra vizitorë, shqiptarë që e

Llazari dhe pazari me administratorët tanë

January 26, 2016 0

25 janar 2016 Albanian Stories    Llazari është administratori i pallatit ku banoj. Pas një viti, në dilema dhe pakënaqësi nga administratori i vjetër, pas shumë mbledhjesh, ku i jepej vërejtje dhe kërkohej ndryshim i

1 2 3 4