Një përrallë për t’ju uruar Vitin e Ri!

December 31, 2016 1

Nga Rudina Xhunga Na ishte njëherë Pitilushja. Ajo ishte vajzë e vetme dhe kërkonte një motër. – Ose vëlla, mami, po më mirë një motër, – i lutej mamit. – Dua një motër që të

Mos paç fatin e Liljanës!

December 5, 2016 0

Nga Rudina Xhunga Liljanat po vdesin se janë vetëm. Në një vend që të mbyt me pamundësi, me vrer, me sherr, ku Liljanat i zhveshin, rrahin, vrasin, pasi iu mbyllin fëmijët në dhomë. Nënës tjetër nuk

Mjaft u morët me Matildën!

October 24, 2016 1

Nga Rudina Xhunga Matilda Makoçi u rikthye. Në një mbrëmje modeste, duke recituar poezi dhe  kërcyer, e rrethuar me përkujdesje nga njerëzit e dashur të asaj nate të shtunë. Qysh atë mbrëmje, media i ka

Bëje për Marjetën, zonja ministre!

October 21, 2016 1

Nga Rudina Xhunga Tetori është muaji i sensibilizimit për kancerin e gjirit. Ndër shumë  institucione dhe individë që po japin një dorë në këtë fushatë, është edhe Spitali Amerikan. Gra dhe vajza të njohura fusin

A je mirë? 

October 10, 2016 0

Nga Rudina Xhunga Si je? Kjo është fraza që i themi tjetrit për rutine, pa dashur vërtetë, të dimë si është. Si je, është pyetja që nuk ia bëjmë kurrë vetes, për mungesë kohe dhe

Kostoja e plehrave sipas Shalsit

September 26, 2016 2

Nga Rudina Xhunga Kush punon në Top Channel, në Kashar dhe kushdo shkon i ftuar në emisionet e këtij televizioni, besoj e ka ndjerë erën e tmerrshme të fabrikës së riciklimit të plehrave, pak metra

Dibra, mes miellit dhe Rrugës së Arbrit

September 12, 2016 0

Nga Rudina Xhunga

Zgjedhjet në Dibër ishin zgjedhjet e miellit. Nuk ka rëndësi kush shpërndau miell, PS, PD, apo Bektashinjtë për Bajram. Rëndësi ka që u fol më shumë për miellin sesa për Rrugën e Arbrit.

What people is this?

September 5, 2016 1

Nga Rudina Xhunga

Të shtunën, ndërsa Rita Ora këndonte “What child is this”, me orkestrimin e Shpëtim Saracit dhe violinën e Shkëlzen Dollit, pashë mrekullinë. Atë që bëri bashkë në një koncert

Burimi i dritës dhe Mjeshtri

August 18, 2016 0

Nga Rudina Xhunga Agron Dine është njëri nga tre musketjerët e  pikturës së Vlorës. Bashkë me Nestor Jonuzin dhe Skënder Kamberin bëjnë treshen e famshme vlonjate që nuk ka penel t’i konkurrojë. Kur e pyet,

Më fal që të ftova të vije në Shqipëri!

August 8, 2016 3

Nga Rudina Xhunga

Turisti rus që vdiq javën e shkuar në Himarë, këtë javë është lajm i vjetër për ne. Por jo për gruan e tij, për vajzën e tij, që e pritën atë ditë të dilte nga deti

Destinacioni i kësaj vere është shtëpia jote

July 25, 2016 1

Nga Rudina Xhunga

Tani që reforma në drejtësi kaloi, ajo çfarë ka më shumë nevojë Shqipëria që të ndodhë, më pas, është një reformë tjetër. Ajo për turizmin. Nëse ka drejtësi në Shqipëri, kjo do të sillte zhvillim

Semani i Detit të Vdekur

July 18, 2016 0

Nga Rudina Xhunga

Ai quhet Petraq Trifka. Është i zoti i tavernës më të mirë në Seman. Gjithmonë i qeshur, dhe me fytyrën e skuqur nga zjarri i kuzhinës. Kur pyet çfarë ka, ai përgjigjet gjithmonë njësoj: “Çfarë nuk ka.

1 2 3 4