600 mijë sirianë dhe një histeri shqiptare

June 21, 2018 0

Debati për «600 mijë siranë» që gjoja do të «vërshojnë» Shqipërinë tregon se politikanët dhe një pjesë e opinionistëve të Tiranës kur marrin rrugën të shkruajnë diçka, së pari i vrasin faktet. Pa fakte «argumentohet»

Teatri në Komision

June 19, 2018 0

Nga Mero Baze Flamur Noka nuk ka shkuar ndonjëherë në Teatër. Dhe mirë ka bërë, se nuk është në shijet e tij. Po të shtosh dhe faktin që ne, më keq se godinën, kemi vet

Kur PD përballet me problemin e saj të ardhshëm

June 19, 2018 0

Nga Skënder Minxhozi Përballja e Erion Veliajt me komisionin parlamentar të mediave nuk solli ndonjë gjë të re në debatin  për teatrin kombëtar. Ashtu si shumë sherre të tjera të nxitura aty nga deputetët e

Teatri në Komision

June 19, 2018 0

Nga Mero Baze  Flamur Noka nuk ka shkuar ndonjëherë në Teatër. Dhe mirë ka bërë se nuk është në shijet e tij. Po të shtosh dhe faktin që ne, më keq se godinën, kemi vet

Trumpi ia ka zili Kim Jong-unit

June 19, 2018 0

Nga Roger Cohen Shtetet e Bashkuara të Amerikës tani e kanë një president, i cili do t’u thoshte gjermanolindorëve më 1961, me rënien e Murit të Berlinit, se liderët sovjetikë dhe gjermanolindorë duhej përshëndetur për

Këshilltarët e Hasit, banalë si Bujar Nishani!

June 18, 2018 0

Nga Mero Baze Ajo që po mendoja kur mora vesh lajmin, është se çfarë i ka nxitur këshilltarët e Hasit të shkojnë drejt këtij vendimi. Nëse shikon listën e këshilltarëve, në shumicë janë të djathtë.

TK dhe aktorja që po përdor aktorët

June 18, 2018 0

Nga Flogert MUÇA Unë jam një frekuentues pothuajse i përjavshëm i Teatrit Kombëtar. Ka disa vite që nuk humbas pothuajse asnjë shfaqje që luhet në atë godinë. Të jem i sinqertë, kam marrë plot emocione

Racizmi, kompleks, por nuk na justifikon

June 18, 2018 0

Nga Ben Andoni Shqipëria nuk i shpëton dot kompleksit të racizmit. Duke e provuar për vite me radhë në kurrizin e saj, shqiptuar nga lloj-lloj konjukturash, popujsh, politikash, përcaktimi i është bërë gati si pjesë

Kush po luan me aktorët?

June 16, 2018 0

Nga Andi Bushati  E gjithë propaganda e pushtetit është angazhuar ditët e fundit për ta paraqitur çështjen e Teatrit Kombëtar si një dasi mes artistëve. Që pas tubimit të shtirë që zhvilloi kryebashkiaku Veliaj, mediat

Peshku më i shtrenjtë në botë

June 15, 2018 0

Nga Veton Surroi Si u bë Kosova mesdhetare dhe si po bëhet një pompë e madhe derivatesh. 1.Më ra në mend ajo thënia japoneze se njeriun nuk e ndihmon duke i dhuruar peshk, por duke

Tre paradokset në debatin për Teatrin

June 14, 2018 0

Nga Mero Baze Rikthimi I debatit për Teatrin e ri kombëtar ka krijuar tre paradokse. E para që aktorët flasin për ndërtesa dhe ndërtuesit për aktrim. E dyta që PD në vend të sulmoj P.P.P.

1 2 3 233