Britania pranon kërcënimin që i vjen nga Rusia: Duhet të merrnim çdo masë të mundshme

Disa ditë pas sulmit që SHBA-t  së bashku me aleatët, kryen  ndaj Sirisë,  duket se Britanisë së Madhe i ka hyrë frika.  Zyrtarët e inteligjencës në GCHQ dhe Ministrisë së Mbrojtjes janë në gatishmëri për të goditur përsëri nëse Kremlini nis luftën kibernetike. Sekretari i Jashtëm Boris Johnson pranoi dje kërcënimin, duke thënë se Mbretëria e Bashkuar duhej të merrte “çdo masë paraprake të mundshme” për t’iu përgjigjur çdo kërcënimi.

Ekziston frika se sistemet vitale të transportit, furnizimet me ujë, rrjetet e gazit, bankat, spitalet dhe madje edhe kontrolli i trafikut ajror mund të sulmohen nga Rusia në përgjigje të sulmit ndaj objekteve të armëve kimike të Bashar al-Assad, raporton Daily Mail.

LEXO DHE :  13 gjëra të çuditshme në shkollë, që në disa vende janë krejtësisht normale

Sipas burimeve të Inteligjencës britanike ekziston frika se hakmarrja mund të përfshijë publikimin në internet të të ashtuquajturit ‘kompromat’, i cili është një informacion komprometues për deputetët apo figura të tjera publike. V.D/dritare.net/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.