Brenda makinës 1.5 milionë funtesh të Trump, dhe sistemeve përfekte të sigurisë

Donald Trump do të udhëtojë rreth Britanisë së Madhe gjatë vizitës dy ditore  me një automjet i cili kap vlerën e 1.5 milionë funtesh, që njihet me emrin”The Beast”, shkruan dritare.net

Siguria për Presidentin është mjaft e madhe, por edhe në rast të një sulmi ekzistojnë gjithmonë dy makina, dhe sulmuesi nuk do të mund ta dijë se në cilën po udhëton Trump.

Bisha është një limuzinë e zezë prej shtatë vendesh e cila është projektuar për t’i dhënë Trump mbrojtje përfundimtare.

Ajo mund të shndërrohet në një dhomë, me oksigjen, kamera me shikim edhe ditën edhe natën, dhe ka një çelik që mund t’i rezistojnë plumbave, sulmeve kimike dhe bombave.

Gomat e saj kanë një material çeliku, që edhe nëse ato shpërthejnë, makina mund të ecën lehtësisht.

Shishe të tipit të gjakut të presidentit mbahen në bord në rast emergjence mjekësore dhe një telefon satelitor mundëson komunikimin për ta ruajtur kudo në botë.

Përveç aftësisë për të mbrojtur presidentin, makina gjithashtu përmban një sërë aftësish sulmuese, të tilla si një pushkë dhe një top me gaz lotsjellës.

Dy “bishat” janë në mesin e automjeteve të mëdha të ardhura në Britani në dy aeroplanë të transportit ajror të Forcave Ajrore të Shteteve të Bashkuara të Amerikës Boeing C-17 përpara vizitës së Trump.

Një autokolonë e automjeteve të mbikëqyrjes dhe automjeteve të komunikacionit satelitor Chevrolet dhe Ford ishin gjithashtu në aeroplanët që u ulën dje në aeroportin Prestëick të Glasgout.

Pavarësisht nga shpenzimet e sjelljes së automjeteve në Britani, Trump do të bëjë shumë nga udhëtimet e tij në Britani të Madhe në helikopterë.

LEXO DHE :  Shoqja e ngushtë i vodhi të dashurin motrës, shihni çfarë i bën Kylie Jenner!

Një numër helikopterësh presidencialë, VH-3D Sea Kings ose VH-60N White Hawks – të cilat njihen si “Delta One”  presidenti është  në bord .

Helikopteri Marine One është i pajisur me pajisje komunikimi, mbrojtje anti-raketore.

Udhëheqësi amerikan u transferua në Stansted sot në një Boeing 747-200.

Avionët luksoze, që mbajnë kodet në bisht 28000 dhe 29000, janë shumë të personalizuara dhe mund të veprojnë si një qendër komandimi celular në rast të një sulmi ndaj Shteteve të Bashkuara.

 

Fjalët “Shteteve të Bashkuara të Amerikës”, vula e Presidentit të Shteteve të Bashkuara dhe flamuri amerikan janë të gjitha të dukshme në pjesën e jashtme të avionit, duke e bërë atë menjëherë të njohur.

Aeroplani ka 4.000 metra katrorë të hapësirës në dysheme, duke përfshirë një suitë presidenciale me një zyrë të madhe dhe sallë konferencash, një suitë mjekësore që mund të përdoret si një dhomë operative dhe dy kuzhina për përgatitjen e ushqimit që mund të ushqejnë 100 vetë në të njëjtën kohë.

 

Stafi i përfshirë zakonisht në një udhëtim jashtë shtetit përfshinë agjentë të Shërbimit Sekret, specialistë të komunikimeve ushtarake dhe ndihmës të Shtëpisë së Bardhë.

Presidenti ka në anën e tij në çdo kohë një mjek të Shtëpisë së Bardhë dhe një nga pesë ndihmësit ushtarakë që mbajnë “kontrollet bërthamore” – të pajisur me mjete komunikimi dhe një libër me plane lufte të përgatitura.

Ekziston gjithmonë një grup prej 13 anëtarësh të shtypit në vizita të tilla, duke përfshirë tre gazetarë, dy gazetarë të shtypur, katër fotografë, një ekuipazh televiziv prej tre personash dhe një reporter radio./ Isa Myzyraj-Dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.