Botërori në rrezik, ndeshjet do të trukohen, hidhen qindra miliardë baste

Duke qenë se jemi në kohën kur bastet kanë përfshirë totalisht futbollin, po fillon të ndjehet edhe rreziku se kampionati Botëror “Rusi 2018” mund të trukohet.

Normalisht që e gjithë vëmendja e të apasionuarve të basteve do jetë te ky kompeticion, ndaj dhe tregu i basteve sportive pritet të shpërthejë.

Sipas Transparency International, tregu i basteve ilegale në Azi qarkullon 400 miliardë dollarë në vit, rreth 80% e qarkullimit global.

LEXO DHE :  Pse nuk ke gjetur një burrë të mirë? Ja si i përgjigjet Iva Tico, komentuesit!

Me Botërorin, këto shifra do të rriten ndjeshëm pasi vetëm për një muaj parashikohet që në Hong Kong të hidhen baste për rreth 68 miliard dollarë.

79 miliardë dollarë të tjera që parashikohen të hidhen në Korenë e Jugut apo shifra të ngjashme nga Singapori apo Malajzia. Të shpresojmë që Botërori të jetë i pastër./d.m-dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.