Bëhuni doktor i vetes, një ushqim për çdo problem të pjesës intime

Ushqime të caktuara na shkëlqejnë lëkurën nga brenda- jashtë, disa ushqime të tjera ushqejnë flokët, e disa të tjera duhet t’i hamë sepse thjesht i bëjnë mirë vaginës suaj. Për çdo problem shëndetësor ekziston një ushqim që lehtëson simptomat dhe Living do i listojë të gjitha më poshtë.


Infeksionet e traktit urinar

-Çaji jeshil

Image result for caj jehil dhe leng boronice

-Lëngu boronicave është gjithashtu i rekoandueshëm, por duke qenë i pasur me sheqer nuk do të ishte zgjedhja juaj e parë.
Për infeksionet vaginale

Një vaginë e shëndetshme është shtëpia e lactobacillus, një lloj bakteri i mirë që ndihmon indet tuaja të ruajnë një nivel të shëndetshme pH. Përdorimi i antibiotikëve, menopauza, diabeti apo edhe terapite hormonale çekuilibrojne mjedisin e bakterve te shëndetshme dhe na vendosin në rrezik.
Fatmirësisht, duke ngrënë ushqime të pasura me probiotike si kos i thjeshtë, lakër turshi mund të rivendosim ekuilibrat midis baktereve të shëndetshme dhe atyre jo të shëndetshme.

Për dhimbjet e periodave provoni ushqimet e pasura me acidet yndyrore omega 3.

LEXO DHE :  APLIKACIONE SPECIALE PËR FËMIJË SPECIALË


Përdorni më shumë ushqime të pasura në hekur, si mishin, bukën integrale dhe drithërat e perimet.

Image result for hekuri, mish

Vitamina C ndihmon për asimilimin e hekurit që nuk merret nga mishi, kështu që është mirë të pini një gotë me lëng portokalli, në rast se konsumoni ushqime të tjera të pasura në hekur si dhe evitoni përdorimin e çajit, kafesë apo pijeve të lehta me gaz gjatë ngrënies: ato mund të pengojnë asimilimin e hekurit.
Mundohuni të shmangni kafeinën gjatë atyre ditëve


Sigurohuni që ushqimet që konsumoni mos të jenë shumë të kripura. Kjo gjë përkeqëson dhimbjet e barkut.
Hani çokollatë të errët. Përveçse ka shije të mirë çokollata e zezë përmban magnez, i cili qetëson dhimbjet e barkut.
Pini çaj me xhinxher

Për thatësinë vaginale konsumoni dajth tofu, bishtaja dhe barbunja.

Image result for barbunja, marule
Për më shumë kënaqësi në shtrat provoni këto ushqime

Image result for ushqime afrodiziake
Ushqime afrodiziake
Asparagu
Selinoja
Qitrot
Çokollata e zezë
Xhenxhefili
Shafrani
Karafili
Korianderi/ LIVING

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.