Arsyet pse duhet të hani më shumë asparag!

close-up of a teenage girl (15-16) eating a piece of asparagus

Asparag, zyrtarisht i njohur si asparagus është anëtar i familjes së zambakëve. Kjo perime popullore vjen me  një larmi ngjyrash, duke përfshirë: jeshile, të bardhë dhe vjollcë. Përdoret në pjata të ndryshme nëpër gjithë botën, duke përfshirë frittatas, makarona dhe patate. Asparagu është gjithashtu i ulët në kalori dhe i mbushur me vitamina esenciale, minerale dhe antioksidantë.

Dritare.net sjell për 7 arsye se pse duhet të konsumoni më shumë asparagu.

 

  1. Asparagu është shumë ushqyes, por me pak kalori

Asparagu është i ulët në kalori, por krenohet por ka shumë veti ushqyese ushqyes. Në fakt, vetëm gjysma e një filxhan (90 gramë) me asparagu  të gatuar përmban:

Kalorive: 20

Proteina: 2.2 gram

Yndyrë: 0,2 gram

Fibra: 1.8 gram

Vitamina C: 12% e RDI

Vitamina A: 18% e RDI

Vitamina K: 57% e RDI

Foletë: 34% e RDI

Kaliumi: 6% e RDI

Vitamina E: 7% e RDI

Asparagu gjithashtu ka në përmbajtje edhe hekur, zink dhe riboflavinën etj. Është një burim i shkëlqyer i vitaminës K, një lëndë ushqyese thelbësore  që ndihmon me mpiksjen e gjakut dhe shëndetin e kockave.

  1. Burimi i mirë i antioksidantëve

Antioksidantët janë komponime që ndihmojnë në mbrojtjen e qelizave tuaja nga efektet e dëmshme të radikalëve të lirë dhe stresit. Stresi kontribuon në plakjen, inflamacionin  kronik dhe shumë sëmundje, duke përfshirë kancerin. Asparagu, si perime të tjera të gjelbra, është i lartë në antioksidantë.

Duke  përfshirë këtu vitaminë E, vitaminë C dhe glutenin. Asparagu vjollcë përmban pigmente të fuqishme të quajtur anthocyanins (i jep bimëve pigmentin e ngjyrës), të cilat i japin perimeve ngjyrën e saj të gjallë dhe kanë efekte antioksidante në trup. Dritare.net ju sugjeron që të konsumoni shumë anthocyaninës (i jep bimëve pigmentin e ngjyrës), pasi ndihmon në uljen presionit të gjakut dhe rrezikun e sulmit në zemër.

 

  1. Ndihmon në tretjen e ushqimeve

Asparagu përmban fibra distike, që janë esenciale për tretjen. Vetëm gjysma e një gotë  me asparag përmban 1.8 gram fibra, që janë 7% e nevojave tuaja të përditshme. Studimet tregojnë  se një dietë e lartë me fruta dhe perime të pasura me fibra mund të ndihmojë në reduktimin e rrezikut të tensionit të lartë, sëmundjeve të zemrës dhe diabetit

  1. Ndihmon gjatë shtatzënisë
LEXO DHE :  Lleshaj: Takimi me studentët në Durrës, mbresëlënës

Asparagu është një burim shumë i mirë  i folatit, i njohur gjithashtu si vitamina B9. Vetëm një gjysmë gote me asparag siguron të rriturit me 34% të folatit dhe gratë shtatzëna me 22% të folatit se nevojë ditore.

  1. Ndihmon në uljen e presionit të gjakut

 Image result for preion gjaku

Presioni i lartë i gjakut ndikon në më shumë se 1.3 miliard njerëz në mbarë botën dhe është një nga faktorët më të mëdhenj për sëmundjet dhe sulmet e zemrës.

Studimet tregojnë se rritja e konsumimit të kaliumit, duke reduktuar marrjen e kripës është një mënyrë efektive për të ulur presionin e lartë të gjakut. Kaliumi ul presionin e gjakut në dy mënyra: duke zbutur muret e enëve të gjakut dhe duke e nxjerrë kripën e tepërt përmes urinës.

Asparagu është një burim i mirë i kaliumit, duke siguruar 6% të kërkesës suaj të përditshme në një gjysmë filxhani.

  1. Ndihmon në humbje të peshës

Aktualisht, asnjë studim nuk ka testuar efektet e asparagut në humbje peshe, por ai ka shumë pak kalori, që do të thotë se ju mund të hani shumë asparagu pa marrë shumë kalori. Asparagu është gjithashtu i pasur me fibra,  të cilat ndihmojnë në humbje peshe.

  1. Është i përfshirshëm në çdo dietë

Përveç faktit se është ushqyes,  asparagu është e shijshme dhe i lehtë për t’u përfshirë në dietën tuaj. Mund të gatuhet në mënyra të ndryshme, mund të zihet, të skuqet, piqet dhe përdoret e në pije alkoolike.  Ju gjithashtu mund ta blini asparagun e konservuar, i cili është i gatshëm për t’u ngrënë. Është i ulët në kalori dhe një burim i madh ushqyesish, përfshirë fibra, folate dhe vitamina A, C dhe K./Përshtati: Kadrije Çako/Dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.