Ambasada Amerikane: Ja simboli i mbijetesës, i gjetur nën gërmadhat e Kullave Binjake!

Ambasada Amerikane, ditën e sotme, për të kujtuar tragjedinë e 11 shtatorit 2001, ku humbën jetën rreth 3 mijë persona, ka postuar flamurin e dëmtuar të gjetur nën gërmadhat e Kullave Binjake, të Qendrës Tregtare Botërore.

Flamuri u gjet nga një punonjës shpëtimi dhe u cilësua si simbol patriotizmi, mbijetese dhe qëndrese.

Sipas Ambasadës, Muzeu Kombëtar i Historisë Amerikane ka një koleksion me objekte të lidhura me viktimat, të mbijetuarit dhe heronjtë e 11 shtatorit, 2001.

“Foto e Ditës | Ky flamur amerikan i dëmtuar rëndë u gjet nga një punëtor shpëtimi në Qendrën Tregtare Botërore. I ngritur nga gërmadhat e Qendrës Tregtare Botërore dhe i varur në Pentagonin e dëmtuar, flamuri u kthye në një simbol të fuqishëm patriotizmi, mbijetese dhe qëndrese. Muzeumi Kombëtar i Historisë Amerikane ka një koleksion me objekte të lidhura me viktimat, të mbijetuarit dhe heronjtë e 11 shtatorit, 2001. Shumë prej këtyre objekteve, dhe historitë pas tyre, mund të shihen në ekspozitën online “11 shtatori: Dëshmi e Historisë””,-thuhet në postimin e Ambasadës. /K.C/dritare.net

LEXO DHE :  Foto/ Qytetarët me pankarta pikante në protestë

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.