Ahmetaj i kundërpërgjigjet opozitës: I kemi ulur taksat, ju s’keni marrë pjesë në konsolidimin fiskal

Pas largimit të opozitës nga Kuvendit, ministri i Financës dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj iu është kundërpërgjigjur akuzave të PD-së, për rritjen e çmimit të taksave dhe çmimeve. Ahmetaj, nga faltorja e Kuvendit u shpreh se, ka pasur shumë ulje çmimesh për shumë produkte. Ndërkohë, ai gjithashtu u shpreh se, opozita nuk ka pasur ndonjë kontribut në konsolidimin fiskal.

 

Ku konsistojnë masat që propozohen. Për të gjitha njësitë që preken nga ulja e pragut të TVSH është bërë një sondazh i drejtpërdrejtë nga INSTAT. Rezultantja është; inflacioni për prillin dhe majin rezulton të jetë në 2 %. Ka ulje çmimesh për shumë produkte. Ajo që pretendoi opozita nuk është e vërtetë. Ajo që po bëjmë është një planimetri fiskale, që shkon në përputhje me rritjen e sektorëve prioritetare. Frytet e diskutimi është lehtësimi fiskal. Me këto lehtësime fiskale sot 91% e sipërmarrjes e ka tatimin-fitimin ose 0 ose 5 %. ‘U rriten taksat, u rritën’ u lën taksat. U fermentua e njëjta bolori. Biznesi i vogël deri në 5 milionë 0 tatim fitim. Ju e rritët borxhin (i drejtohet opozitës). Ne jo vetëm që ulën taksat, por po ulim dhe borxhin. Qeveria kursen dhe trajton borxhin e trajtuar nga ju o të munguar”, -tha Ahmetaj./K.C/dritare.net

LEXO DHE :  Rama në zyrë, protestuesit para Kryeministrisë

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.