7 sekrete të thjeshta për të luftuar celulitin

Tashmë vera është fare pranë dhe të gjithë kemi planifikuar të shkojmë me pushime, por shqetësimi më i madh për femrat është lëkura dhe gropat që formohen në trup prej celulitit. Mos u shqetësoni celuliti nuk është fare defekt. 90% e grave e kanë atë,  ju nuk mund të hiqni qafe celulitin, por është e mundur që ta bëni pothuajse të padukshëm.

Dritare.net ka mbledhur për ju disa këshilla të thjeshta dhe efektive.

Ushqimi i shëndetshëm

Një mit i zakonshëm: nëse humbni peshë, celuliti do të zhduket. Kjo nuk është e vërtetë. Lufta kundër celulitit fillon me ushqimin e duhur. Gjërat që dietën tuaj duhet të përfshijnë:

proteina (mish, bishtajore, arra, vezë);

acide yndyrore (peshk, ullinj, avokado, arra);

fruta dhe perime

Uji

Pija e ujit është e domosdoshme. Dietologët rekomandojnë së duhet të pimë 1,5-2 L ujë në ditë pa llogaritur çaj, kafe dhe pije të tjera.

Ushtrime fizike

Nëse konsumoni më shumë kalori se sa mund të digjni, do të merrni yndyrë shtesë që ndikon në shfaqjen e celulitit. Ushtrimet fizike do t’ju ndihmojnë të digjni kalori të tepërta dhe të mbani një trup të përshtatshëm.

LEXO DHE :  Video/ Rama-Veliaj, 10 vjet në mes

Masazhi

 

Në këtë rast, masazhi bëhet me pajisje të posaçme , të cilat shkatërrojnë yndyranat e grumbulluara nën lëkurë dhe përmirëson metabolizmin.

Scrubs

Kremrat anti-celulitës nuk sjellin efekte të dëshirueshme,por kur heqin shtresën e  vdekur të qelizave të lëkurës, përmirësojnë qarkullimin e gjakut dhe shpejtojnë proceset metabolike.

Dush kontrast

Ndihmon qarkullimin e gjakut dhe stimulon metabolizmin.

Presioni i rrjedhave do të pastrojë intensivisht lëkurën dhe shtresat nënlëkurë.

Sauna

Temperatura e lartë e një saunë përmirëson qarkullimin e gjakut.

Por kini parasysh këshillën e fundit që dritare.net sjell për ju. Këto metoda të luftimit të celulitit do të sjellin rezultate të dukshme vetëm kur të gjitha këshillat tona të përdoren së bashku.V.D/dritare.net/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.