50 restorantet me të mira në botë për vitin 2018, ja cili mori vendin e parë!

Këtë vit, shefat e kuzhinës nga pesë kontinentet e botës u mblodhën në qytetin e Bilbaos në Spanjë në një ceremoni çmimesh, ku u  shpallën 50 restorantet ku haet më mirë, ku një prej tyre u kurorëzua edhe me vendin e parë.

Për vitin 2018, çmimi i parë shkoi restorantit “Osteria Francescana” në Itali dhe shefit të tij Massimo Bottura. Ky restorant ofron ushqime tradicionale italiane.  Restorant merr këtë çmim për të dytën herë, pasi  u shpall më i miri edhe në vitin 2016.

“Ne e ndërtuam këtë së bashku”, tha Bottura në auditorin e mbushur të Palus Euskalduna në Bilbao, “Unë nuk do të zhgënjej, unë do t’i tregoj botës se shefat në vitin  2018 janë shumë më tepër se shuma e recetave të tyre, nëse ne qëndrojmë së bashku”.

Ja lista e çmimeve sipas vendeve fitese

1.Osteria Francescana (Modena, Italy) *restoranti më i mirë në Europë*

2El Celler de Can Roca (Girona, Spain)

3.Mirazur (Menton, Francë)

4.Eleven Madison Park (New York City) *restoranti më i mirë në Amerikën e Veriut *

5.Gaggan (Bangkok) *restoranti më i mirë në Azi*

6.Central (Lima, Peru) *restoranti më i mirë në Amerikën e Jugut*

7.Maido (Lima, Peru)

8.Arpege (Paris, France)

9.Mugaritz (San Sebastian, Spain)

10.Asador Etxebarri (Axpe, Spain)

LEXO DHE :  25-vjeçari nga Burreli vetëvaret në qelinë e paraburgimit

11.Quintonil (Mexico City, Mexico)

 

12.Blue Hill at Stone Barns (Pocantico Hills, New York)

13.Pujol (Mexico City, Mexico)

14.Steirereck (Vienna, Austria)

15.White Rabbit (Moscoë, Russia)

16.Piazza Duomo (Alba, Italy)

17.Den (Tokyo, Japan) *highest climber*

18.Disfrutar (Barcelona, Spain) *i ri *

19.Geranium (Copenhagen)

20.Attica (Melboure, Australia)

21.Alain Ducasse au Plaza Athénée (Paris, France)

22.Narisaëa (Tokyo, Japan)

23.Le Calandre (Rubano, Italy)

24.Ultraviolet (Shanghai, China)

25.Cosme (Neë York City)

26.Le Bernardin (Neë York City)

27.Boragó (Santiago, Chile)

28.Odette (Singapore) *i ri *

29.Alléno Paris au Pavillon Ledoyen (Paris, France)

30.D.O.M. (São Paulo, Brazil)

31.Arzak (San Sebastian, Spain)

32.Tickets (Barcelona, Spain)

33.The Clove Club (London, UK)

34.Alinea (Chicago)

35.Maaemo (Oslo, Norëay) *i ri *

36.Reale (Castel Di Sangro, Italy)

37.Restaurant Tim Raue (Berlin, Germany)

38.Lyle’s (London) *i ri*

39.Astrid y Gastón (Lima, Peru)

40.Septime (Paris, France)

41.Nihonryori RyuGin (Tokyo, Japan)

42.Ledbury (London, UK)

43.Azurmendi (Larrabetzu, Spain) *sustainable restaurant aëard*

44.Mikla (Istanbul, Turkey) *i ri *

45.Dinner by Heston Blumenthal (London, UK)

46.Saison (San Francisco)

47.Schloss Schauenstein (Fürstenau, Sëitzlerand) *i ri *

48.Hiša Franko (Kobarid, Slovenia) *i ri*

49.Nahm (Bangkok, Thailand)

50.Test Kitchen (Cape Toën, South Africa) *restoranti më i mirë në Afrikë *. V.D/dritare.net/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.