5 mite bukurie që ju bëjnë të dukeni keq

Të jesh e bukur dhe të kujdesesh për veten, kërkon kohë dhe sakrificë nga ana juaj. Por në fakt  ka disa mënyra jo perfekte që përdorin vajzat për tu dukur bukur, rezultojnë shumicën e rasteve të gabuara, jo të shëndetshme dhe i bëjnë ato të duken vërtet më keq se sa ishin.

Nëse e përdorni rimelin çdo ditë është i dëmshëm për lëkurën

Përtesa apo neglizhimi i pastrimit të rielit para se të flini ju dëmton shumë lëkurën. Prandaj dritare.net ju sugjeron që mos shkoni në shtrat  asnjëherë pa e pastruar fytyrën. 

Lexoni çdo herë përbërjen e produkteve kozmetike që përdorni

 Mund të mos e dini por ka disa produkte kozmetike që nuk përmbajnë elementë antialergjikë. Megjithatë, përbërësi i vetëm që asnjë lëkurë nuk ka reagim është uji i distiluar. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të mbani mend e të mësoni me kujdes përmbajtjen e produkteve edhe më të padëmshme përpara se t’i blini ato.

LEXO DHE :  Foto/ Si i festuan Pashkët, arbëreshët e Italisë!

Kremrat hidratues nuk parandalojnë rrudhat

Në fakt, sot shumë kremra  ​​hidratues luftojnë pamjen e rrudhave. Gjëja kryesore për t’u mbajtur mend është se duhet të ketë filtra UV dhe vitamina që përmbajnë antioksidantë në përbërjen e kremit që përdorni.

 Kremrat e humbasin efektin e tyre, kjo është arsyeja pse ato duhet të ndryshohen herë pas here

Ky mit është patjetër i gabuar. Ndonjëherë përdorimi i një kremi ​​të ri mund të jetë stresuese për lëkurën. Megjithatë, duhet mbajtur mend se çdo krem duhet të jetë i ndryshëm në varësi të stinës.

Si e aplikoni kremin në fytyrë?

Shumë njerëz janë të sigurt se ka rregulla të veçanta për të aplikuar kremin ​​në fytyrë dhe se lëvizjet rrethore nga fundi i fytyrës në krye do të rrisin efektin e kremit. Në fakt, ka disa rregulla se si të aplikohen kremrat e fytyrës, por këto lëvizje të duarve nuk janë efektive për lëkurën./A.C/dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.