16 vendet më relaksuese në botë

Ritmi i pamëshirshëm i jetës moderne do të thotë që ne të gjithë kemi nevojë për një pushim tani dhe pastaj.

Por kjo nuk duhet të nënkuptojë të shkojmë në një spa luksoze apo të udhëtojë në Himalajet për një tërheqje një javore. Dritare.net ju sjell 16 destanacionet më të mira ku mund të relkasoheni.

Shtatë motrat, bregu lindor Sussex, Angli

Seven Sisters is a designated "Area of Outstanding Natural Beauty."

Shtatë motrat është një zonë ku kodrat bien në det  në bregun e lindor të Sussex të Anglisë midis Seaford dhe Eastbourne.

Në një ditë të ngrohtë të pranverës, bari i harlisur gjelbër, uji blu i ndezur i Kanalit të Anglisë dhe zhurma së zogjve e bëjnë këtë një nga vendet më paqësore të imagjinueshme.

The Yoga Barn, Ubud, Bali

The Yoga Barn in Ubud -- a paradise for yogis.

Brendësia e fushave dhe pemëtarisë, faltoret dhe majat e largëta është një propozim shumë më relaksues sesa vija shpesh kaotike e gjendur rreth vendpushimeve të plazhit të Kuta dhe Seminyak.

Sidi Chamharouch, Morocco

Sidi Chamharouch -- a tiny settlement built around a Muslim shrine.

Sidi Chamharouch – një vendbanim i vogël i ndërtuar rreth një faltoreje myslimane.

Fshati ulet në brigjet e një sërë ujëvarash, një vend ideal për pushime malore.

Ise Jingu, Japan

Ise Jingu, Japa

Ise Jingu i Japonisë përbëhet nga mbi 125 tempuj.

Megjithë popullaritetin e tij të madh, ai mbetet një vend i qetë dhe relaksues.

Një shëtitje e ngadaltë këtu do të lërë edhe vizitorin më të ngurtë plagë që ndihet më i qetë dhe më i përqendruar.

Saruni Samburu Safari Camp, Kenya

Saruni Samburu Safari Camp offers stunning views of northern Kenya.

Saruni Samburu Safari Camp ofron pamje mahnitëse të Kenias veriore.

Stanley Park, Vancouver

Stanley Park covers 1,001 acres, making it larger than New York's Central Park.

Stanley Park mbulon 1,001 hektarë, duke e bërë atë më të madh se Central Parku i Nju Jorkut.

Pak parqe të qytetit mund të përputhen me pyjet e egra dhe bukurinë e Stanley Parkut të Vankuverit.

Me shtigje biçikletash që kalojnë skajin dhe kalojnë nëpër qendrën e saj, ka shumë mundësi për t’u kthyer në natyrë, pa pasur nevojë të largohet nga metropoli më i mirë i Kanadasë.

Cape Elizabeth, Maine

Cape Elizabeth Lighthouse -- two light towers located about 300 yards apart.

Cape Elizabeth Lighthouse – dy kulla të lehta të vendosura rreth 300 metra larg.

Bregdeti i Maine në verë është një vend i relaksimit të pastër.

Mendoza, Argentina

Nayara Springs, Costa Rica
Nayara Springs is located in the Arenal Volcano National Park.

Apartamenti luksoz vetëm për të rriturit Nayara Springs është një nga shtëpitë mes një grupi vilash luksoze private.

Secili ka një pishinë të vetme të mbushur  nga burimet e nxehta aty pranë, një kuvertë të mbuluar dhe mini bar.

Provence, France

Provence is one of France's most beautiful and tranquil regions.

Provence është një nga rajonet më të bukura dhe të qetë të Francës.

Me shtigjet e ngushta të vendit, vreshtat e largëta dhe pamjet e thella në Alpet. Provence është vendi i përsosur për t’i shpëtuar kaosit të jetës së përditshme pa udhëtuar shumë larg qytetërimit.

I kufizuar nga Deti Mesdhe, ky rajon juglindor francez është qetësues dhe i bukur.

Wilderness Hotel, Nellim, Finland

The serene Wilderness Lodge is a ideal spot to getaway from it all.

Vendbanimi i qetë i shkretë është një vend ideal për të ikur nga gjithçka.

Siem Reap, Cambodia

Most known as the gateway to Angkor Wat, Siem Reap is also home to some beautiful spas.

Është provuar se ky vend mund të jetë një strehë e mrekullueshme për ata që dëshirojnë të marrin gjërat lehtësisht, ndërsa të gjithë të tjerët shkojnë në plazhet tropikale.

Vietnam's Hoi An is listed as a UNESCO World Heritage Site.

Hoi An i Vietnamit është renditur si një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s.

Nuk është çudi që qyteti antik i mbrojtur nga UNESCO i Hoi An në bregun qendror të Vietnamit është një nga vendet më të preferuara për turistët.

Zermatt, Switzerland

Open year-round, Zermatt feels particularly casual in the summer time.

Zermatt është vlerësuar me të drejtë për sportet e skive dhe të dëborës, por vendpushimi i Alpeve pa makinë të krijon një ndjenjë më të qetë në kohën e verës.

Një udhëtim këtu është mënyra shijuar natyrën dhe për t’u larguar nga gjithçka.

Wategos Beach, Byron Bay, Australia

Scenic Wategos Beach is positioned just below the most easterly point in mainland Australia.

Plazhi i Wategos Beach ndodhet nën pikën më të bukur të Australisë.

Plazhet e Byron Bay janë ndër më të dashurit në Australi.

Wategos dhe Little Wategos janë një alternativë  për tu relaksuar.

Etihad Airways’ Airbus A380 ‘First Apartment’

Etihad Airways' Airbus A380 'First Apartment' features an armchair and a separate six-foot 10-inch bed.

Një hapësirë ​​krejtësisht private në bordin e saj Airbus A380, përmban një krevat të plotë, një kolltuk lëkure, një dush dhe ushqim të gatuar nga një kuzhinier në bord../ Pershtati. V.D/Dritre.net/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.