15 ide për ora muri, që mund t’i krijoni vetë

Nuk është edhe aq e vështirë të krijosh një kryevepër, të marrësh mjetet e nevojshme dhe të krijosh një orë muri fantastike.

Nëse nuk keni ide, dritare.net ka sjellë disa mendime të mrekullueshme për ju. Janë super të thjeshta dhe do ta bëjnë orën e shtëpisë, zyrës, dhomës tuaj, unike.

1. Ora e rrobaqepëses

Një rreth metalik, kopsa, një mekanizëm që e vë në punë dhe rezultati do jetë si në foto.

2. Për fansat e Monty Python

Një orë me këmbë dhe jo me duar, shumë e këndshme.

3. Ora e butësisë

Nuk ju merr shumë kohë bërja e një ore kaq të këndshme.

4. Ora e puhizës detare

Merrni disa dërrasa druri dhe gurë të mbledhur në plazh. Ngjyrosini ato, bashkangjitni të gjitha me mekanizëm ore, dhe lërini të tjerët pa fjalë.

5. Më e ndriçuar se ylberi

Kjo orë është për njerëzit që e duan botën me ngjyra. Do t’i japë dhomës jetë të re.

6. Gjenitë e thjeshtësisë

Ju mendoni se orat e bëra me dorë nuk janë të bukura, por e keni gabim. Ju keni vevojë për 10 dërasa të vogla dhe do keni në shtëpinë tuaj një orë unike.

LEXO DHE :  Kush është deputeti socialist që nuk votoi shkarkimin e Bushatit

7. E ëmbël dhe komode

Jo vetën telefonat kanë kasa, tani edhe orat.

8. Ora e gjyshes

Nëse thurni me grep, pse tëmos keni orën tuaj origjinale. Zgjidhni ngjyrën dhe modelin dhe rezultat do të jetë fantastik.

9. Orë speciale

Kjo orë është shumë  e bukur, por paksa e komplikuar. Me punë dhe vullnet, rezultati përfundimtar do ju mahnisë.

10. Orë kuzhine

Lamtumirë stereoptipe! Tashmë kuzhina nuk është vetëm një vend gatimi, por edhe vend për të bërë kryevepra me enë kuzhine.

11. Orë sportive

Një orë me gomë biçiklete, e bukur do ishte.

12. Orë me filxhana

Se kishit menduar ndonjëherë apo jo? Epo, asgjë s’është e pamundur.

13. Orë me gazeta

Nëse nuk i hidhni gazetat dhe revistat, mund të krijoni një orë si në foto. E bukur dhe e veçantë.

14. Stili domino

Kush tha se domino është vetëm një lojë? Merrni një dërrasë druri si bazë, shtoni 12 pllaka dominoje, një ngjitës dhe mekanizmin e funksionimit.

15. Koha e fluturave

Kjo orë do t’ju marrë pak kohë, por ia vlen ama./E.B-dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.