14 këshilla pastrimi që do ju lehtësojnë jetën

Rregulli dhe pastërtia janë shumë të rëndësishme. Por kur punon nga mëngjesi në darkë dhe kohë për ti kushtuar shtëpisë nuk ka, duhet të gjeni disa mënyra të thjeshta që t’ia dilni.

Dritare.net ka gjetur 16 këshilla të lehta që do ju ndihmojnë shumë për ta mbajtur shtëpinë të pastër dhe të rregullt.

Këpucë të pista

Një mbajtëse këpucësh është zgjidhja perfekte, për sistemimin e shtëpisë. Që të duket akoma më mirë mund edhe ta dekoroni vetë me motive që ju pëlqejnë.

Sapuni duhet kudo

Mos harxho kohën më sapun të ngurtë, sapuni i lëngshëm të shkurton shumë kohë.

Kremi i rrojes mund të heqë njollat

Nga pakujdesia na ndodh që rrobat të na marrin njolla. Mos u shqetësoni, me një furçë dhëmbësh që nuk e përdorni më dhe me pak krem rroje aplikoni te njolla dhe gjithçka do zhduket.

 

Shtrat për kafshët

Mbulojeni shtratin e kafshës suaj me një batanije dhe do jetë e butë si të ishe në krevat. Ndryshoni btanijet dy herë në javë dhe shtrati do jetë gjithmonë i pastër.

Flokët e kafshëve

Një pastruese xhamash është perfekte për të mbledhur flokët në tapet.

Një rul universal

Një rul i ngjeshur punon mirë në të gjitha sipërfaqet duke hequr pluhurin dhe grimcat e tjera. Dhe, nuk do të keni nevojë të pastroni sipërfaqet e lagura.

Si të pastroni  tualetin për 10 minuta

Pastrimi i një tualeti të pistë të merrte shumë kohë ta pastroje. Por ne do ju mësojmë një mënyrë të thjeshtë që s’do ju marrë më shumë se 10 minuta. Do t’ju duhet një furçë tualeti, sode buke dhe uthull. Hidhi një gotë uthull në tas të tualetit dhe lini atë të ulet për një minutë. Shtoni rreth 1 filxhan sode buke dhe pastaj shtoni një tjetër gotë me uthull. Përzierja duhet të krijojë një zgjidhje me flluska. Pastaj lini atë për rreth 5 minuta dhe pastroni tualetin me një furçë tualeti.

LEXO DHE :  Grabitja në Rinas/ Lleshaj: Ngjarja do të zbardhet, lekët mund të jenë djegur

Frigorifer përgjithmonë i pastër

Ju mund të mbuloni raftet e frigoriferit me bazë  plastike  dhe i ndryshoni kur ata të bëhen pis. Nuk do lodheni dhe frigoriferi do jetë më i pastër.

Pjekja e peshkut pa yndyrë

Ju mund ta mbuloni mishin me letër alumini dhe ta hiqni atë pasi të jetë pjekur. Do shikoni që do jetë pjekja e përsosur që ju kërkonit.

Gatime të shpejta

Vendos një tortilla të hollë në një pjatë. Pastaj vendosni ushqimet e tjera që doni të hani, dhe të jeni të sigurt që ka për t’ju shijuar shumë.

Të gjitha në një  vend

Vendoseni gjithçka në një enë plastike dhe merrni me vete ndërsa pastroni, kështu që nuk do të keni pse t’i merrni një nga një produktet e pastrimit. Na besoni do ju kursejë shumë kohë.

Pastroni në pak minuta dritaret

Dritaret zakonisht janë pjesët më të vështira për tu pastruar, dhe për pasojë na marrin shumë kohë. Por ne do ju mësojmë një mënyrë shuam të lehtë që mos mundoheni shumë.

Vendosni 1  lugë niseshte në 400 ml ujë, aplikojeni në  dritare dhe pastaj thjeshtë fshini me një leckë të lagur.

Pasqyra me shkëlqim

Përdorni gjysmën e një patateje për të pastruar të gjitha pasqyrat. Fërkoni sipërfaqen e pasqyrës me një patate pastaj fshijeni  dhe me një leckë të thatë. Do shikoni që pasqyra do të ndriçojë.

Të hekurosësh

Të merr kohë e ke bezdi apo nuk dëshiron të hekurosësh? Ja zgjidhja që do ju ndihmojë për mos u lodhur shumë.

Vendosni letër alumini poshtë copës mbi të cilën hekurosni dhe kështu nuk keni nevojë ta hekurosni bluzën edhe nga na tjetër./A.C/dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.