13 gjërat që ju tregon fytyra për shëndetin!

Ndonjëherë nuk ka nevojë për të shkuar fare te mjeku për t’u vizituar, nëse keni ndonjë dhimbje ose problem me shëndetin. Mjafton të shiheni në pasqyrë dhe fytyra juaj do të tregojë se çfarë problemi keni ju.

Ne të dritare.net kemi sjellë për ju rastet kur fytyra juaj ju tregon diçka ose gjithçka rreth shëndetit tuaj.

 • Rritja e tepërt e qimeve

Qimet në vende të padëshiruara janë një shqetësim i madh për të gjitha gratë dhe të gjitha moshat. Shkulja e qimeve, për më tepër u merr shumë kohë atyre. Edhe imagjinoni  pak nëse ato janë të shpeshta apo dalin shumë shpejt.

Në fakt nga studimet e fundit është zbuluar se, kur një femër ka shumë qime në fytyrë mund të jetë se pasojë e çrregullimit hormonal, por edhe sepse mund të jenë të trashëguara.

 • Lëkura e zbehtë

 

Zbehtësia  e lëkurës nuk është një problem i pazakontë. Shumë njerëz po këshillohen që të kontrollohen për anemi. Megjithatë, ky problem mund të kërkojë një vëmendje pak më të madhe. Por nëse kjo zbehje ka dalë edhe në pjesë të tjera të trupit, krahë, sqetull, dorë ose këmbë atëherë dritare.net ju sugjeron të vizitoheni menjëherë. Kjo mund të jetë si pasojë e nivelit të ulët të gjakut.

 • Përkulja e mjekrës

Në përgjithësie, përkulja e mjekrës është pjesë e procesit të plakjes. Sidoqoftë një mjekër e përkulur, e shtrembëruar mund të shkaktohet edhe nga gjenetika juaj. Por gjithashtu mund të jetë edhe si pasojë e prekjes nga ndonjë sëmundje, me frymëmarrjen.

 

 • Buzë e çarë

Buza mund t’ju çahet për arsye të ndryshme, mund të jetë nga ftohja ose gripi. Por mund të jetë edhe nga dehidratimi ose thatësira e tepërt. Sidoqoftë, buzët e çara mund të jenë më serioze se sa keni menduar. Nëse buzët tuaja nuk përmirësohen, pavarësisht disa trajtimeve, gjendja mund të jetë më serioze. Nëse çarja e buzës është e vazhdueshme, atëherë dritare.net ju sugjeron të vizitoheni te mjeku, pasi mund t ejani të prekur nga virusi herpesi.

 • Nishane

Shfaqja e nishaneve në trup është konsideruar si diçka e padëmshme për shëndetin.  Megjithëkëtë, nëse tani afër shihni një tjetër nishan që ju ka dal, shiheni më afër, mund të ketë ngjyrë ndryshe ose formë ndryshe.

Por ne kemi edhe një lajm të mirë për ju. Kush ka shumë nishane, qëndron më shumë kohë i ri.

 • Puçrra

 

Ju zakonisht i keni këto plagë rreth buzëve tuaja ose hunda. Këto puçrra mund të jenë shkaktuar si pasojë e pranisë së virusit herpers 1. Edhe pse këto viruse janë të shërueshme, ato rikthehen përsëri dhe përsëri. Këta puçrra do të shkaktohen nga shëndeti i keq, stresi, lodhja e tepruar ose ekspozimi i shumtë  ndaj diellit.

LEXO DHE :  Nard Ndoka: Ja pse nuk e kam dorëzuar mandatin!

 

 • Paraliza e fytyrës

Termi “paraliza e fytyrës” mund të tingëllojë pak e frikshme, kështu që le të thyejmë atë. Paraliza e fytyrës është në thelb një gjendje e quajtur paralizë Bell. Një person që nuk është në gjendje të lëvizë njërën anë të fytyrës. Ata gjithashtu ankohen për dhimbje në nofullën e tyre dhe pas veshëve.

 • Lëkura e thatë

Lëkura e thatë është një problem i zakonshëm dhe mund të trajtohet. Mund të jetë një problem sezonal ose mund të shkaktohet nga kremra hidratues të këqij. Dritare.net ju sugjeron të mos e injoroni lëkurën e thatë dhe të shkoni për vizitë te mjeku, pasi mund të jeni të prekur nga diabeti, ose hipertensioni etj.

 

 • Fryrje poshtë syve

 

Sytë e fryrë zakonisht shoqërohen me pagjumësi. Provoni të flini me dritën ndezur dhe përpiquni shumë të flini. Nëse lur zgjoheni në mëngjes, problemi vazhdon ende, mund të keni të bëni me një problem tjetër. Shkaku i kësaj mund të jetë rritja e lëngjeve në qepallat tuaja. Mund të vijë i shkak i konsumimit të tepërt  të kripës, alergjia etj.

 • Era e keqe e gojës

 

Era e keqe e gojës mund të nënkuptojë se ju keni një higjienë të keqe orale. Kjo mund të thotë gjithashtu se, ju keni problem e me zemrën.

 • Puçrra rreth qafës dhe gushës

 

Akne, siç e dimë të gjithë, shkaktohen nga depozitat e yndyrës nën lëkurë. Akupresura, ndryshimet hormonale ose disa ilaçe si: kontraceptivët, antidepresantët ose  vitaminat B  janë shkaktarët e këtyre puçrrave, informon dritare.net

 

 • Kruajtja e veshëve

 

Mund të ketë shumë arsye se, përse ju kruhen veshët. Veshët mund t’ju kruhen nga llojet e ndryshme të infeksioneve, ose alergjitë e shkaktuar nga produkte të shumta.

 • Thinja ose flokë të pajetë

Flokët mund të ndryshojnë pamjen e çdo fytyre. Megjithatë, vetëm disa prej nesh janë me fat që të kenë flok të bukura dhe me shkëlqim. A është me të vërtetë gjenetike? Ne themi jo, dhe kemi disa informacione për ta provuar atë.

Flokët ‘e vdekura’, mund të vijnë si pasojë e një dietë të çekuilibruar, dehidratimi ose kimikatet e shumta. /Përshtati: kadrije Çako/dritare.net

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.